Történelmi tárgyalásokba kezdtek: lezárulhat végre a 21. század legpusztítóbb konfliktusa
Megkezdődtek a tárgyalások az afgán kormányerők és a tálib lázadók között szombaton, melynek célja, hogy végre lezárják azt a több, mint két évtizede tartó háborút, mely már több tízezer katona és civil halálát okozta.
Megkezdődtek a tárgyalások az afgán kormányerők és a tálib lázadók között szombaton, melynek célja, hogy végre lezárják azt a több, mint két évtizede tartó háborút, mely már több tízezer katona és civil halálát okozta.
Már napokkal a történelmi tárgyalások előtt a különböző országok kormányai arra sürgették a harcban álló feleket, hogy azonnal tűzszünetet kössenek, és fogadjanak el egy nyilatkozatot, mely a nők jogait megerősítik. Donald Trump amerikai elnök még biztosítékot is adott a feleknek, hogy a sikeres megállapodás esetében segéllyel támogatják az országot.
A tárgyalások egy nappal a szeptember 11-i terrortámadások 19. évfordulója után kezdődtek, mely végső soron előidézte az Egyesült Államok katonai beavatkozását a konfliktusba, amely végül az amerikai hadsereg leghosszabb ideig tartó katonai akciója lett. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter is arra kérte a feleket, használják ki az alkalmat, és teljes békét kössenek.
„A politikai rendszer tekintetében tietek a választás, azonban mi abban hiszünk, hogy az összes afgán állampolgárnak egyenlő jogokat kell biztosítani, és azokat megvédeni, melynek segítségével végre ki lehet mászni az erőszak ördögi köréből” – idézte Pompeo szavait a Channel News Asia a katari Dohában zajló tárgyalások nyitóbeszédéből.
Az afgán béketanács vezetője, Abduallah Abdullah szerint még akkor is meg kell egyezniük valamilyen módon, ha nem is sikerül mindenben megállapodni. „Az én delegációm egy olyan politikai rendszert reprezentál, amelyet több millió nő és férfi, különböző kulturális, társadalmi és etnikai rétegekből támogat hazánkban” – tette hozzá.
A tálibok vezetője, Mullah Baradar Akhund szerint Afganisztánban egy olyan Iszlám alapú rendszert kell kialakítani, ahol „az összes etnikum és törzs szeretetben és testvériségben élhet, anélkül, hogy félniük kellene a diszkriminációtól”. Azt is hozzátette, bár a tárgyalások során biztos felmerülnek ellentétek, türelemmel hatalmas lépéseket tehetnek.
Mike Pompeo figyelmeztette a feleket, hogy a megállapodásukon nagymértékben fog függeni az amerikai segély mértéke, míg Envoy Zalmay Khaliilzad amerikai különleges nagykövet elmondta, az ő oldalukról három fő feltétel van, hogy a segélyt biztosítsák a nagymértékben segélyfüggő országnak: a terrorizmus megelőzése, a kisebbségi jogok és a női jogok biztosítása.
GEORGE FLOYD HALÁLÁÉRT FELELŐS RENDŐRÖK TÁRGYALÁSA IS MEGKEZDŐDÖTT, RÖGTÖN CSAVARRAL
A nemzetközi közösségben gyakorlatilag konszenzus van abból a szempontból, hogy történelmi jelentőségű, hogy a két felet tárgyalóasztalhoz tudták ültetni. A két fél között még rengeteg tárgyalandó kérdés, és a békéig vezető út nagyon nem lesz egyszerű, főleg az országszerte egyre növekvő fundamentalista erőszak miatt.
Az Egyesült Államoknak pedig kiemelt fontosságú, hogy végre tárgyalás kezdődjön, ugyanis még februárban kötöttek a tálib erőkkel egy paktumot, mely alapján az Egyesült Államok kivonja a seregeit a régióból, azzal a feltétellel, hogy tárgyalóasztalhoz ülnek. Trump elnök egyik fontos célja, hogy csökkentse az ország katonai jelenlétét a közel-keleti konfliktusokban.