Törökország hivatalosan is kilépett a nőket védelmező Isztambuli Egyezményből
Korábban elsőként lépett be, most pedig elsőként lép ki a nők elleni erőszakot felszámolni hivatott Isztambuli Egyezményből Törökország.
Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke kijelentette, hogy a kilépés nem lesz visszalépés a női jogok védelme terén, nem lesz negatív hatással a női egyenjogúságra – idézte az amerikai Associated Press (AP) hírügynökség.
A héten több alkalommal is utcára vonultak a török nők több száz fős nagyságrendben, hogy tiltakozzanak a döntés ellen. Sokan különböző molinókon jelezték, hogy nem fogják feladni a harcot az egyenjogúság elérése terén.
Erdogan jóformán a semmiből hozott egy elnöki rendeletet még márciusban, amellyel elindította a kilépési folyamatot, a nőjogi szervezetek és a nyugati országok nem kis felháborodására. Ezt bíróságon próbálták megtámadni, ám ezt visszautasították a bírák.
Törökország viszont nem maradt nőjogi védelmi hálón kívül, legalábbis Erdogan tervei szerint: csütörtökön bejelentette a saját akciótervét, amellyel a nők elleni erőszakot kívánják a nullára szorítani.
Az Erdogan-féle tervben többek között a nőkre sokszor hátrányos bírósági eljárások reformja, a védelmi szervek fejlesztése és az erőszakos esetekről történő adatgyűjtés javítása szerepel. Erdogan ennek kapcsán jegyezte meg, hogy ezt ne tekintse egy szervezet sem visszalépésként:
Márciusban viszont kiderült a török elnökség kommünikéjéből, hogy pontosan mi is volt a problémájuk az Isztambuli Egyezménnyel: szerintük ugyanis egyes mozgalmak eltérítették az egyezmény célját annak érdekében, hogy „normalizálják a homoszexualitást”, amely „szembe megy a török társadalmi és családi értékekkel”.
Recep Tayyip Erdogan kihangsúlyozta csütörtökön, hogy a törökök a hagyományos családmodellben és nemi szerepekben hisznek, szerinte a nők elleni erőszakkal szemben vívott harc egyben az „édesanyák, feleségek és lánygyermekek” jogvédelmét szolgálja.
A török nők és az LMBTQ+ közösség azonban nem értett egyet az elnökség kommunikációjával, szerintük nagyon lényeges volt az Isztambuli Szerződés a nemi alapú erőszak megelőzésében, a nők védelme tekintetében és a büntetőjogi következmények terén.
A török rendőrség egyébként könnygázzal oszlatta a döntés elleni demonstrációkat, mely az Amnesty International szerint „ironikus”, mivel a rendőrség tagjai nagyrészt férfiak. Ettől függetlenül az emberi jogi csoportok kitartanak, folytatni tervezik a tüntetéseket.