Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Erdogan lehet a békítő Ukrajna és Oroszország között?

Erdogan lehet a békítő Ukrajna és Oroszország között?

Erdogan lehet a békítő Ukrajna és Oroszország között?
Unsplash/Imad Alassiry

A török elnök szerepe is fontos lehet a közelgő orosz-ukran-tárgyalásokban

Törökország ismét közvetítői szerepbe léphet az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokban, miután Recep Tayyip Erdogan török elnök pozitívan reagált Moszkva legújabb javaslatára, ami egy ideje az asztalon hever. Oroszország kezdeményezte, hogy június 2-án Isztambulban tartsák meg a következő tárgyalási fordulót, ami új lendületet adhat a hónapok óta stagnáló diplomáciai folyamatnak, miközben a NATO felkészül egy esetlegesen orosz agressziróra.

Erdogan, aki Azerbajdzsánból visszafelé tartva nyilatkozott újságíróknak, hangsúlyozta, hogy kormánya folyamatos kapcsolatban áll mind Moszkvával, mind Kijevvel. „Az elmúlt napok fejleményei új reményt jelentenek a tartós béke megvalósítására” – fogalmazott a török vezető csütörtökön. „A megoldás felé vezető út több párbeszéden és több diplomácián keresztül vezet.” – emelte ki Erdogan.

Az elnök hozzátette, Törökország kész minden rendelkezésére álló diplomáciai eszközt és befolyást felhasználni a konfliktus lezárásának érdekében. Ankara korábban is közvetítő szerepet vállalt, például 2022-ben az Isztambulban tartott korai tárgyalási kísérletek során, valamint az ENSZ-szel együttműködve közreműködött a fekete-tengeri gabonaegyezmény létrejöttében is.

A Kreml közleménye

A Kreml közleménye szerint Oroszország még mindig Ukrajna válaszára vár az új tárgyalási fordulóra tett javaslatára. Az orosz fél egy úgynevezett „memorandumtervezetet” kíván bemutatni, amely Moszkva szerint a konfliktus „gyökereinek felszámolását” célozza.

Ugyanakkor Kijev részéről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció. Az ukrán kormány eddigi álláspontja szerint bármilyen béketárgyalás alapfeltétele Oroszország teljes kivonulása az elfoglalt területekről, valamint a 2022 februárja óta okozott károkért való felelősségvállalás. A nemzetközi közösség számos szereplője is aggodalommal figyeli az orosz javaslatokat, attól tartva, hogy Moszkva az idővel játszik vagy a jelenlegi frontvonalak „befagyasztására” törekszik.

A jelenlegi kezdeményezés ugyan új reményt adhat a háború sújtotta régiók lakóinak, a valódi áttöréshez mindkét fél részéről komoly kompromisszumokra lenne szükség, és egyelőre egyik sem hajlik erre. A szakértők szerint Törökország kulcsszerepet játszhat abban, hogy a felek egy asztalhoz üljenek, de a tartós béke eléréséhez a nyugati hatalmak – köztük az EU és az Egyesült Államok – támogatása és garanciái is nélkülözhetetlenek.

„A béke nem egyetlen találkozón múlik, hanem egy hosszú és türelmet igénylő folyamaton, amelyben minden fél hajlandó meghallgatni a másikat.”- folytatta Erdogan.