Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Itt a válasz az oroszoknak: kiszivároghatott, mire készülhet a NATO

Itt a válasz az oroszoknak: kiszivároghatott, mire készülhet a NATO

Itt a válasz az oroszoknak: kiszivároghatott, mire készülhet a NATO
MTI/EPA/Makszim Sipenkov

A legfrissebb hírek szerint 40 ezerrel több német katonát akar a NATO az Oroszország elleni védelemhez.

Érdekes információk birtokába jutott a Reuters, ugyanis kiderült, hogy a NATO jelentős léptékű katonai képességbővítésbe kezd a kulisszák mögött. Ennek részeként a katonai védelmi szövetség Németországot arra készül felszólítani, hogy további hét dandárt, mintegy 40 000 katonát állítson hadrendbe a közös védelmi célok érdekében. Az új célkitűzéseket a NATO védelmi miniszterei várhatóan a jövő héten fogják véglegesíteni.

Az Ukrajna elleni orosz invázió 2022-es kezdete óta a NATO alapjaiban változtatta meg hozzáállását Oroszországhoz, és immár egyértelmű és közvetlen fenyegetésként tekintenek az oroszokra. Ez a fenyegetés váltotta ki a katonai célok jelentős szigorítását és bővítését, ami csak tovább erősödhet.

A legújabb célkitűzés értelmében a NATO a tagállamoktól összesen 120-130 dandárnyi katonai erőt várna el, ami megközelítőleg 50 százalékos emelkedést jelent a korábbi 80 dandáros célhoz képest. A pontos számokat nem hozzák nyilvánosságra, mivel azok szigorúan titkos minősítés alatt állnak, nem szivároghatnak ki.

Rengeteg új katona állhat szolgálatba

A német védelmi minisztérium szóvivője nem kommentálta a konkrét számokat, de megerősítette: „a NATO erőtervezése és képességcéljai biztonsági okokból titkosítottak.” Németország ezelőtt 2021-ben vállalta, hogy 2030-ig 10 dandárt biztosít a szövetség számára. Jelenleg 8 dandárral rendelkezik, és egy újabb épít ki Litvániában, amely várhatóan 2027-re lesz bevethető állapotban.

A további hét dandár biztosítása azonban komoly kihívást jelent Berlinnek, mely még a saját, 2018-ban kitűzött 203 000 fős aktív hadsereglétszámot sem érte el. Ebben a pillanatban mintegy 20 000 katonával vannak elmaradva ettől. Ezek után összeállhat a kép, miért tervezhetik bevezetni a kötelező katonai szolgálatot.

Az Egyesült Államok már jelezte, hogy még idén megkezdi a csapatszámok felülvizsgálatát és konzultációját az európai szövetségeseivel. Az USA európai jelenléte kulcsfontosságú a NATO védelmi terveiben, ám Donald Trump amerikai elnök nyíltan bírálta azokat az európai államokat, melyek nem teljesítik a védelmi kiadásokra vonatkozó vállalásaikat. Több ízben megkérdőjelezte, hogy az USA automatikusan megvédené azokat az országokat, amik nem járulnak hozzá kellő mértékben a közös védelemhez. Abban is kételkedik, egyáltalán őket megvédenék-e fordított esetben.

Volt 500 000 aktív katonája is a németeknek

A NATO-tagállamok többsége az orosz agresszió óta jelentősen növelte védelmi költségvetését, és a júniusi hágai csúcson várhatóan megszületik a megállapodás az új 5 százalékos célkitűzésről. A hidegháború idején Németország 500 000 aktív katonát és 800 000 tartalékost tartott hadrendben. Ma pedig Lengyelországgal együtt főszerepet vállal abban, hogy a NATO keleti szárnyán biztosítsa az elsődleges reagálóerőt egy esetleges orosz támadás esetén.

Carsten Breuer, a német vezérkari főnök már utasította a hadsereget, hogy legkésőbb 2029-ig legyen teljes mértékben felszerelve. A NATO szerint ekkora az orosz hadsereg várhatóan ismét készen állhat egy NATO-terület elleni támadásra.