Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több mint 1 200 sötétanyag-fényfoltot találtak az univerzumban

Asztronómusok egy speciális mesterséges intelligencia segítségével 1 210 lehetséges gravitációs lencsehatással rendelkező fénypacára bukkantak a világűrben.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A gravitációs lencsék vagy gyűrűszerű illúziók akkor keletkeznek, amikor egy csillag vagy galaxis fénye a sötét anyag gravitációs vonzása következtében eltorzul.

Az így létrejövő fénynyalábokkal sokkal egyszerűbb feltérképezni az univerzumot, a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium tudósai pedig éppen ezekből az objektumokból találtak több százat egyik vizsgálatuk során. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Mivel a sötét anyagot szabad szemmel nem lehet érzékelni, ezért valójában létezését még kézzel fogható bizonyítékokkal nem sikerült alátámasztani. Az ArXiv tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy csak azokból a gravitációs erőkből következtethetünk a szóban forgó anyagok jelenlétére, amelyek meghajlítják a távoli csillagokról a Föld felé érkező fénysugarakat.

Ezek a lencsék kifejezetten nehéz falatnak bizonyultak a csillagászok számára. A Berkeley Lab kutatóinak becslései alapján közel 10 ezer galaxisban lehetnek csupán sötétanyag-fényfoltok, ezért segítségül hívtak egy algoritmust, ami a kutatók rendkívül körülményes munkája helyett lefuttatta azokat az ellenőrzéseket, amelyekkel végül 1,2 ezer objektumot fedeztek fel.

David Schlegel sajtóközleményében elmondta, korábban azt gondolta, hosszú évekbe telhet majd felkutatni a gravitációs lencséket, és még álmában sem hitte volna, hogy az AI-nak köszönhetően viszonylag rövid idő alatt sikerül őket szemügyre venniük.

„Egyszerűen lélegzetelállító számomra, hogy amit látok, az lényegében nem a valóság, hanem maga a hatalmas tér, amit egy masszív objektum meghajlított és eltorzított.”