Titkos orosz atomfegyvereket tesztelhetnek Európában
Az elmúlt hetekben észlelt radioaktív sugárzás hirtelen kiugrása bizonyíthatja, hogy a háttérben katonai kísérletek folyhatnak.
Az elmúlt hetekben észlelt radioaktív sugárzás hirtelen kiugrása bizonyíthatja, hogy a háttérben katonai kísérletek folyhatnak.
Észak-Európában egy rövid ideig tartó, ám annál intenzívebb radioaktív jeleket fogtak a kutatók, amelyek szerintük Oroszországból származhatnak. A hatóságok úgy gondolják, hogy az először június elején detektált nukleáris szivárgások a 2019-ben balul elsült nukleáris rakéták tesztelésével lehetnek kapcsolatban, amely után többen is életüket vesztették.
Az AP jelentése szerint finn, norvég és svéd szakemberek mesterséges eredetű radionuklidokat találtak, a Barents Observer pedig úgy tudja, a 131-es jód izotópot azonosították a svanhovdi és viksjøfelli kutatóállomások közelében.
A 131-es jód izotóp nukleáris maghasadás során keletkezik, ezért is gondolják úgy, hogy valószínűleg egy félresikeredett atomteszt miatt történhetett a szivárgás. Bár ez a kémiai elem rendkívül veszélyes az emberi szervezetre, a koncentrációja a levegőben nagyon alacsony volt, így semmilyen személyi sérülésektől nem kell tartaniuk a környéken élőknek.
Finn kutatók kobalt, ruténium és cézium részecskéket is találtak még június közepén, nem beszélve a svédek által felfedezett egyéb izotópokról, melyek egyértelműen nukleáris fegyverekkel való kísérletezésekre utalhatnak.
Oroszország természetesen tagadta a vádakat – Moszkva azt bizonygatja, hogy az erőműveik zavartalanul működnek, a sugárzás forrását pedig ők sem tudták kideríteni.
Titokban viszont továbbra is zajlik a Burevesztnyik rakéta fejlesztése, amely köztudottan atomenergia-meghajtással rendelkezik, így könnyen lehet, hogy az oroszok szokásukhoz híven hallgatnak az igazságról.