Tetőponton a feszültség: katonai puccs történt egy országban!
A nyugat-afrikai Maliban rendkívül kaotikussá vált a belpolitikai helyzet áprilisban, a parlamenti választásokat követően, miután az ellenzék azzal vádolta meg Ibrahim Boubacar Keita elnököt, hogy szavazatok vásárlásával és az ellenzék megfélemlítésével szerezte meg a támogatás többségét.
A nyugat-afrikai Maliban rendkívül kaotikussá vált a belpolitikai helyzet áprilisban, a parlamenti választásokat követően, miután az ellenzék azzal vádolta meg Ibrahim Boubacar Keita elnököt, hogy szavazatok vásárlásával és az ellenzék megfélemlítésével szerezte meg a támogatás többségét.
Az elnök ellen főként július óta zajlanak heves tüntetések, főként a korrupció elterjedtsége és a közbiztonság szinte teljes hiánya miatt. Mali eddig is rengeteg gonddal küzdött a biztonság terén, ugyanis többek között az Iszlám Államhoz és az Al Qaeda-hoz köthetően jelentősen megerősödött a dzsihadista erőszak és megfélemlítés, melynek már halálos áldozatai is voltak.
Az elégedetlenség végül odáig fajult, hogy a katonaság is fellázadt Keita elnök és Boubou Cissé kormányfő ellen, akiket kedden Bamakóban, Mali fővárosában őrizetbe is vettek. A katonai vezetők először a stratégiailag rendkívül fontos Kati támaszpont felett vették az uralmat, amely még 2012-ben, Keita hatalomátvételét eredményező puccs során is kulcsszerepe volt.
Ezt követően a támaszpontról vonultak be a katonák a fővárosba, és páncélozott járműveken magukkal vitték többek között az elnököt, a kormányfőt és más fontos katonai vezetőket. Keita engedett a nyomásnak, és szerda hajnalban bejelentette, hogy lemond és feloszlatja az ország parlamentjét.
Keita a lemondást követően egy beszédet is mondott az állami tévében, amelyben kitért arra, hogy amióta hatalomban van, az ország stabilitásának helyreállítása és a dzsihadista erőszak visszaverése volt a célja, ám ha a „hadsereg egyes elemei úgy gondolják, hogy az eseményeknek az ő beavatkozásukkal kell véget vetni, akkor van-e bármilyen választási lehetősége?”.
Ne hagyd ki:
A Keita elnökkel szembenálló M5-RFP koalíció természetesen nem puccsként kezeli a katonák akcióját, hanem népfelkelésnek, ám a nemzetközi közösség tagjai, többek között az ENSZ, az EU, az Afrikai Unió és a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) ezzel egyáltalán nem ért egyet, elítélte az eseményeket, az ECOWAS fel is függesztette Mali szavazati jogát.
Azóta meg is nevezték Keita utódját az átmenet idejére, Assimi Goita ezredes személyében, akit a Nép Megmentésének Nemzeti Bizottsága választotta meg az ország élére. Goita az ország középső katonai övezetének különleges erőit vezette az eddigiek során, amely a legkitettebb volt az iszlamista cselekmények és az etnikai alapú támadásoknak.
A bizottság, melyet a puccs nyomán az ország vezetését fogja intézni, arra szólította fel a különböző minisztériumok főtitkárait, hogy mindenképpen biztosítsák a kormányzati munka, és az állami adminisztráció folytonosságát. Az újonnan megalakult katonai junta egyébként bejelentette, minden közszolgálatot átvesznek az előző vezetéstől.
Ne hagyd ki: