Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,99 Ft
Euró
393,66 Ft
Font
458,40 Ft
Bitcoin
64,937 $

Tesztoszteron-terápiával kezelhető az elhízás a férfiaknál

Az Európai és Nemzetközi Obezitási Kongresszus legutóbbi ülése után megtudhattuk, hogy egy speciális kezeléssel komoly fogyás érhető el az erősebbik nem túlsúlyos tagjainál.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európai és Nemzetközi Obezitási Kongresszus legutóbbi ülése után megtudhattuk, hogy egy speciális kezeléssel komoly fogyás érhető el az erősebbik nem túlsúlyos tagjainál.

Az orvosok már évek óta arról számolnak meg, hogy az erősen túlsúlyos férfiak szervezetében a tesztoszteron szintje nagyon alacsony lehet, ami a hipogonadizmus fő tüneteként jelentkezhet. Soron kívül Holtan találtak rá az eltűnt nyíregyházi édesanyára, négy gyermek maradt árván utána

Az elhízás és az alacsony tesztoszteronszint lényegében egy ördögi kört hozhat létre, amiből csak nagyon nehezen kerülhetnek ki a páciensek, hiszen komoly elhatározás kell ahhoz, hogy lefogyjanak és életüket egészségesebbé tegyék.

Farid Saad, az Egyesült Arab Emirátusokban található Gulf Orvosi Egyetem professzora lassan egy évtizede kutatja a tesztoszteron és az obezitás közti összefüggéseket főként a 15 éves német adatsorokra alapozva, amelyekben rögzítették a hipogandizmussal diagnosztizált férfiak kórtörténetét.

Saad és kollégái összesen 471 elhízott férfit vizsgáltak meg, akik közül 276-an hosszú távú tesztoszteron-terápián estek át, miközben 195-en elutasították a hormonkezelést, ezáltal funkcionális kontrollcsoportként szolgálhattak a tudósok számára.

Nyolc év leforgása alatt a tesztoszteronos csoport tagjai átlagosan 23 kilogrammtól szabadultak meg, míg a kontrollcsoport mindössze 6 kilogrammal lett könnyebb ez idő alatt.

A derék kerülete, a testtömegindex, valamint a zsigeri zsír mennyisége szintén nagyobb mértékben javult a hormonokkal kezelt csoportnál, de meglepő módon még a mortalitási ráta is jelentős eltéréseket mutatott a tesztoszteron-terápia javára – kiderült ugyanis, hogy náluk 7,6% volt az elhalálozási arányszám, míg a kontrollcsoportnál 32,3%-ra kúszott fel ez az érték.

Ha mindez nem lenne elég, akkor még bebizonyították azt is, hogy miközben a kontrollcsoport 20%-ánál kialakult a 2-es típusú cukorbetegség, addig a tesztoszteroncsoporthoz tartozó férfiak esetében egyetlen páciens sem lett diabéteszes.

A kutatásokban szereplő férfiak közül 76-an a legmagasabb rizikójú obezitási kategóriába tartoztak, 59-en kapták meg az említett kezeléseket, átlagban 30 kilót fogytak le, mindeközben a 17 terápián át nem esett személyek csupán 5 kilogrammnak inthettek búcsút.

Természetesen még rengeteg humán kísérlettel les szükséges alátámasztani a hormongyógyszerek hatékonyságát, mindenesetre jó hír, hogy áttörést értek el az orvostudomány ezen területén, így a jövőben akár gyógyíthatóvá válhat az elhízás is.