Ismét teljes kapacitással működik a Hubble űrteleszkóp
A NASA bejelentette, hogy a legendás Hubble űrtávcső ismét nekilátott a tudományos megfigyeléseknek.
A Hubble mind a négy tudományos műszere újra üzemképessé vált azt követően, hogy múlt hónap elején egy szoftverhiba miatt a teleszkóp biztonsági üzemmódba kényszerült. Végül tehát beérett a gyümölcse annak a több hetes kemény munkának, amely a történelem egyik legfontosabb űrobszervatóriumának fennmaradását biztosította.
Az időzítés nem is lehetne jobb, mivel a NASA heteken belül készül a csillagászok által régóta várt James Webb űrteleszkóp indítására, ami lehetővé teszi, hogy a két obszervatórium még ebben az évtizedben együtt dolgozzon, tovább bővítve a kozmoszról szerzett ismereteinket – olvasható a NASA közleményében.
Októberben a NASA tudósai szinkronizációs problémákkal szembesültek a Hubble műszerei által befogott, a földi irányítóközpont felől sugárzott parancsokkal kapcsolatban. A mérnökök november elején több javítási kísérletet is tettek, de a problémák heteken keresztül fennálltak.
November közepétől a hónap végéig a tudósoknak egyébként sikerült a tudományos műszereket újra működésbe hozniuk úgy, hogy több változtatást is eszközöltek a fedélzeti számítógép szoftverén.
„A csapat folytatja a munkát a műszerszoftver olyan módosításainak kidolgozásán és tesztelésén, amelyek lehetővé teszik a tudományos műveletek elvégzését akkor is, ha a jövőben több elveszett szinkronizációs üzenettel találkoznak” – írták a jelentésben.
A Hubble űrteleszkópon kétség kívül kezd látszani a kora, hiszen már lassan 31 éve működik, azonban még annak ellenére sincs a halálán, hogy űrhajósok már több mint egy évtizede nem végeztek el rajta szerelési munkálatokat.