A klímaváltozás és a műhó miatt is veszélyes lehet a téli olimpia
Az éghajlatváltozás veszélyezteti a téli olimpiát és a havas sportok jövőjét, mivel jóval veszélyesebbé teszi a körülményeket a sportolók és a résztvevők számára.
Egy héttel a 2022-es pekingi téli játékok kezdete előtt tettek közzé egy jelentést, amelyben a szakértők arra figyelmeztettek, hogy ” az ember okozta felmelegedés veszélyezteti a téli sportok hosszú távú jövőjét, emellett csökkenti a téli olimpiai játékok megrendezésére klimatikusan alkalmas helyszínek számát”.
A kutatók becslése szerint 2050-re már csak 10 olyan helyszín lesz, ami éghajlatilag alkalmas és természetes hómennyiséggel rendelkezik ahhoz, hogy megfelelő legyen egy téli olimpia megrendezésére. Chamonix, ahol 1924-ben volt olimpia, most „magas kockázatú” minősítést kapott a norvégiai, franciaországi és ausztriai helyszínekkel együtt, míg Vancouver, Sochi és Squaw Valley „megbízhatatlannak” lett minősítve – jelentette a CNN.
A február 4-én kezdődő pekingi olimpia lesz az első olyan a téli olimpiák történelmében, amelyen gyakorlatilag 100%-ban mesterséges havat használnak, több mint 100 hógenerátor és 300 hóágyú segítségével, hogy be tudják borítani teljes egészében a sípályákat, a becslések szerint pedig 49 millió gallon vegyszerrel kezelt vizet használhatnak fel, amelyet hógépeken keresztül fagyasztanak le.
Neymar rápirított az apjára: „Nem tetszik, ahogy az emberekkel beszélsz”
Ez jelentős mértékben energia- és vízigényes, valamint gyakran használnak vegyszereket is az olvadás lassítására, ez pedig több versenyző szerint kiszámíthatatlan és potenciálisan veszélyes is, bár Kína ismételten azt állítja, hogy a hófúvás során kizárólag természetes csapadékot és újrahasznosított vizet használnak fel.
Ettől függetlenül sokan aggódnak amiatt is, hogy a magas vízfelhasználási arány további nyomást gyakorolhat a régió amúgy is szűkös erőforrásaira.