Korszakalkotó technológiával eltávolítható a levegőből a szén-dioxid 99 százaléka
A Delaware-i Egyetem mérnökei kifejlesztettek egy úttörő módszert, melynek segítségével gyakorlatilag el lehet tüntetni a levegőben lappangó káros gázokat, mégpedig egy hidrogénnel működő elektrokémiai rendszerrel.
Az új módszer amellett, hogy növeli a karbonbefogási technológia általános teljesítményét, lehetővé teheti a fenntarthatóbb üzemanyagcellák kereskedelmi gyártását is – olvasható az egyetem közleményében.
A különleges rendszer lényegében egy másik kutatási projekt kudarca nyomán született, ugyanis a kutatók eredetileg úgynevezett hidroxidcserélő membrán (HEM) üzemanyagcellákon dolgoztak, amelyek a hagyományos, savalapú modulok megfizethetőbb és környezetbarátabb alternatívái.
Miközben végezték munkájukat, nem várt akadályokba ütköztek – megállapították, hogy a HEM rendkívül érzékeny a levegőben található szén-dioxidra, ami megnehezíti az akkumulátorok megfelelő működését.
„Amint beleástuk magunkat a mechanizmusba, rájöttünk, hogy az üzemanyagcellák szinte minden szén-dioxidot, ami beléjük kerül, felfogtak, és rendkívül hatékonyan leválasztották” – magyarázta Brian Seltzer, a tudóscsapat vezetője.
Végül a HEM üzemanyagcellákban megfigyelt, beépített öntisztító folyamatot használták ki egy széndioxid-szeparátor létrehozására, amit a tömbök elé lehet helyezni, így felfogható a levegőben lévő káros gáz több mint 99 százaléka.
A karbonbefogásra épített, nagyjából üdítős doboz méretű prototípus körülbelül 10 liter levegő percenkénti kiszűrésére képes, ezáltal a szén-dioxid 98 százalékától mentesíteni lehet a környezetet, ha pedig még ennél is kisebb eszközt alkalmaznak, tovább növelhető az effektivitást.
A szerkezetet úgy tervezték, hogy a kipufogógázokat is könnyedén szűrni tudja az autókon, ezenfelül számos más téren is felhasználhatnák, például repülőgépeken, tengeralattjárókon és akár űrhajókon is.