Nem feltétlenül leszünk egészségesebbek attól, ha elkerüljük a feldolgozott ételeket
A kutatás eredményei szerint a tápérték sokkal fontosabb, mint a feldolgozottság mértéke.
Egy új tanulmány arra a megállapításra jutott, miszerint nem feltétlenül leszünk egészségesebbek attól, ha elkerüljük az ultrafeldolgozott élelmiszereket. A kutatás eredményei szerint a tápérték ugyanis sokkal fontosabb, mint a feldolgozottság mértéke. A témát illetően Julie Hess táplálkozástudós, a tanulmány vezetője elmondta, világosan látszik, hogy feldolgozatlan ételekből is állhat alacsony minőségű étrend.
Ezt úgy bizonyították, hogy két különböző étrendet állítottak össze, az egyikben a kalóriák 20, a másikban 67%-a származott ultrafeldolgozott élelmiszerekből. Egészséges táplálkozási mutatójuk viszont megegyezett, mindkettő 43-44 pontot ért el a 100-ból – írja a 24.hu az EurekAlert! beszámolója alapján. A cikkben hozzáteszik:
Az elmúlt években az ultrafeldolgozott ételeket számos tanulmány hozta összefüggésbe az elhízással, cukorbetegséggel, rákkal és a demenciával is, ugyanakkor arról is szót kell ejteni, hogy ezen ételeknek előnyeik is vannak. Például jellemzően olcsóbbak és átlagosan háromszor több ideig állnak el, mint a friss ételek.
Továbbá azt is érdemes kiemelni, hogy léteznek olyan ultrafeldolgozott termékek, amelyek tápanyagokban kifejezetten gazdagok, mint pl. a dobozos tojásfehérje, az almaszósz vagy az ultraszűrt tej. De persze a szakértők ezzel nem az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztására szeretnék biztatni az emberek, mindössze arra akarják felhívni a figyelmet, milyen fontos odafigyelni ételeink tápértékére.
Ebben a cikkben egyébként arra is kitértünk, mi az az öt gyakori hiba, amit elkövethetünk az egészséges táplálkozás során. Az egyik ilyen a túlzott mennyiségű feldolgozott élelmiszer fogyasztása, de a nem megfelelő folyadékbevitel is felkerült a listára. Emellett azt is megírtuk, hogy nagyban függ az étrendtől, milyen gyorsan öregszik az agy.