Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Fekete, viszonylag hideg, olajszerű láva fortyog egy tanzániai vulkánban

Fekete, viszonylag hideg, olajszerű láva fortyog egy tanzániai vulkánban

Fekete, viszonylag hideg, olajszerű láva fortyog egy tanzániai vulkánban
Fotó: Unsplash / Illusztráció

A tűzhányó messziről elég tipikusnak tűnhet, ám ha közelebbről szemügyre vesszük, megvizsgáljuk, fény derül rá, hogy igazán különleges.

A Tanzánia északi részén, a Nagy-hasadékvölgyben található Ol Doinyo Lengai kapcsán elmondhatjuk, hogy a Föld, sőt talán az egész Naprendszer egyik legfurcsább vulkánja: bár a tűzhányó messziről elég tipikusnak tűnik, északi kráterében fekete, viszonylag hideg, olajszerű láva fortyog. A beszámoló szerint az egyetlen olyan aktív vulkán, amelyről tudott, hogy szénalapú, úgynevezett natrokarbonatit lávát bocsát ki. Egyes bizonyítékok alapján a Vénuszon is lehetnek hasonló képződmények, a Földön viszont a geológiai közelmúltból ez az egyetlen ilyen hegy.

A legtöbb vulkán szilikátásványokban gazdag lávát termel, amelynek olvadáspontja 900 Celsius-fok fölött van. Az Ol Doinyo Lengai lávája viszonylag kevés szilícium-dioxidot tartalmaz, viszont rengeteg karbonátásvány van benne, ami lehetővé teszi, hogy a láva már 540 Celsius-fokon létrejöjjön. A szilícium-dioxid hiánya miatt az anyag rendkívül viszkózus, kitöréskor a megszokott, vörösen izzó láva helyett motorolajra emlékeztető olvadék áramlik ki – írja a 24.hu az IFL Science-re hivatkozva. A cikkben kifejtik azt is:

Az Ol Doinyo Lengai intenzív kitöréseinek hátterében az anyagban lévő oldott szén-dioxid és más gázok állnak, ezek pezsgőhöz hasonlóvá teszik a lávát. A 2962 méter magasan fekvő vulkán két kráterrel is rendelkezik, de csak az északi produkál kitöréseket, a legutóbbi esemény 2017 áprilisában kezdődött, és a legfrissebb, 2024. márciusi jelentés alapján még mindig tart. 2009-ben pedig gázmintákat gyűjtöttek az Ol Doinyo Lengaiból, hogy feltárják az egyedülálló szénalapú láva okát, amely által érdekes megállapításra jutottak a szakértők.

Mint kiderült, a helyi gázok összetétele megkülönböztethetetlen volt az óceáni középhegységek mentén kibocsátott anyagoktól, annak ellenére, hogy tanzániai a vulkán a szárazföld belsejében, a mélytengeri hegyvonulatoktól távol helyezkedik el. Ez alapján a szénben gazdag láva közvetlenül a Nagy-hasadékvölgy alatti felső köpenyben, a bolygó kérge alatti vaskos rétegben rejlő ásványok megolvadásával jön létre. A régió tektonikailag mintegy 25 millió éve aktív, és a bolygó egyik legérdekesebb geológiai forró pontja – teszik hozzá.

Korábban beszámoltunk róla, hogy emberek százait evakuálták egy indonéziai vulkán kitörése miatt: Indonézia Észak-Sulawesi tartományában legkevesebb 800 ember evakuáltak, miután többször is kitört az ismert Ruang vulkán. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy aranyport köhög ki magából az Antarktisz legaktívabb tűzhányója. De nem is keveset, a légmozgás ráadásul messzire szállítja az értékes porszemeket. Emellett Európa legaktívabb vulkánja, az olaszországi Szicíliában található Etna szokatlan látványossággal kápráztatta el nemrégiben a bámészkodókat.