Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,77 Ft
Euró
393,72 Ft
Font
460,42 Ft
Bitcoin
70,936 $

Tajvan esőért imádkozik, teljesen kiszáradt a Nap-hold-tó

A csapokat már hetente két napra elzárják, de még ennél is rosszabb forgatókönyv következhet be, hacsak nem tesznek sürgős lépéseket az éghajlati válság ellen.

Fotó: AFP
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A tajvani Nap-hold-tó vize olyan alacsonyan áll, hogy egyes részei teljesen kiszáradtak és füves területté váltak. Az általában úszó stégek esetlenül terülnek el a szárazföldön, a túrahajók pedig a még mindig a vízben lévő pontonok végében zsúfolódnak össze.

A tó, amely általában a sziget egyik leghíresebb turisztikai célpontja, mostanában másfajta sztárrá vált: az elmúlt 56 év legsúlyosabb aszálya után most a negatív okok miatt vált híressé. Ezekben a napokban az Instagram influenszerek pózolnak a poros, félig betemetett, repedezett és kráteres tómederben részben eltemetett csónakokban. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

A többi víztározó Tajvan középső és déli részén gyakorlatilag üres, 5 százalékra vagy még ennél kevesebbre csökkent vízmennyiségük. A múlt héten tömeges halpusztulásról érkeztek jelentések, kísértetiesen hasonlóan ahhoz a jelenséghez, melyet az ausztráliai szárazság idején láthattunk.

Tajvanon már korábban is volt aszály, de a megfigyelők azt remélik, hogy a mostani – amely 18 hónapja tart, és Tajvan gazdasági éltető elemét, a félvezetőgyártást fenyegeti – súlyossága elég lesz ahhoz, hogy valódi lépéseket tegyenek az éghajlatváltozással kapcsolatban. Tajvan nagyban támaszkodik a szezonális tájfunokra, amelyek feltöltik a víztározókat, de 2020-ban egy sem ért partot, és ez sajnos ismét megtörténhet.

Tervek ugyan vannak a folyók átirányítására és víztározók emelésére, de a jelenlegi válságra válaszul a hatóságok annyit tettek, hogy bezárták az uszodákat, szaunákat és autómosókat, továbbá utasították a vállalatokat a vízfelhasználás csökkentésére, és egyes megyék, köztük a nyugati parton fekvő Taichung területén található, évtizedes kutak újrafúrására készülnek.

A Nap Hold tó 2020 ban eredeti állapotában Fotó UnsplashJia Wei Ng

A helyi lakosok most Matsu istenhez imádkoznak, hogy hozzon nekik esőt ebben a szárazságban, mivel a kormány masszív ellátási korlátozásokkal sújtja őket, többek közt azzal, hogy egyes területeken időszakosan elzárták a vizet hetente két napra.

Megfigyelők szerint az eddigi intézkedések közül kevés foglalkozik azzal a hosszú távú kilátással, hogy Tajvan a jövőben nem számíthat a tájfunokra, és a hivatalos hozzáállás elkerüli az alapvető problémát: a lakosság túl keveset fizet a vízért, miközben túl sokat használ belőle.

Becslések szerint a lakosok a világ legolcsóbb vízszolgáltatását vehetik igénybe, 2020-ban naponta átlagosan 289 litert használtak fel. A fővárosban, Tajpejben élők átlagosan 338 litert használtak fel, ehhez képest az Egyesült Királyságban 142 litert használnak el naponta.

Ilyen alacsony árak mellett nehéz azzal példálózni, hogy mi történik máshol, hacsak nem kell minden szerdán vödröket tölteni az életben maradáshoz. „Az embereket nem ösztönzik a takarékosságra, az újrahasznosításra vagy innovatív megoldások kidolgozására” – mondja Thomas Liou, Taichung városfejlesztési osztályának munkatársa.

Szerinte a kormányok már régóta tudják, hogy a víz árának emelése választási öngyilkosság. „Kivéve, ha válság van” – teszi hozzá, megjegyezve az 1999-es földrengés utáni kisebb emeléseket. „Idén talán itt az ideje, hogy megpróbáljuk.”

A gazdasági minisztérium – a három vízügyi hatáskörrel rendelkező minisztérium egyike – elismerte, hogy az ár alacsony, és azt mondta, hogy a kormány viseli ugyan a költségek nagy részét, de az árat egy „bonyolult” jogi folyamat során határozták meg, amelyben több minisztérium is részt vett.

Az egyik legnagyobb felhasználó – a gyártóóriás TSMC – naponta mintegy 156 millió litert használ fel. A vállalat gyártja a világ félvezetőinek nagy százalékát (amelyeket az autóktól a telefonokig mindenféle elektronikában használnak), és a GDP 4 százalékát adja az országnak.

A TSMC-re nem vonatkozik a kétnapos leállás, azonban a vállalatoknak azt mondták, hogy 15 százalékkal csökkentsék a felhasználást. A vállalat egyes helyekre teherautókkal szállítja a vizet, az elmúlt években pedig növelte a takarékossági és újrahasznosítási eljárásait is – írja a Guardian.