Szupernóvák maradványain száguldhat át a Föld az univerzumban
Asztronómusok szerint bolygónk kozmikus porfelhők tengerében úszkálhat, amelyek ősrégi, egyenként 30 ezer évnél is idősebb csillagok maradványai lehetnek.
Asztronómusok szerint bolygónk kozmikus porfelhők tengerében úszkálhat, amelyek ősrégi, egyenként 30 ezer évnél is idősebb csillagok maradványai lehetnek.
A Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos lapban megjelent tanulmányban ausztrál kutatók leírták, miként vontak ki speciális vas-60 izotópokat öt mélytengeri üledékmintából atomabszorpciós spektrometriai alkalmazásával.
Ez egészen különös felfedezésnek számít, hiszen ezeket az izotópokat kifejezetten masszív csillagok állíthatják elő, miközben szupernóvaként felrobbannak, ami azt jelenti, hogy a vas-60 atomok kozmikus explóziók nyomai lehetnek.
Mivel a vas-60 radioaktív anyag, lebomlásának teljes időhossza pedig 15 millió év, a legújabb elmélet szerint a Földet folyamatosan bombázzák ezek a molekulák, miközben a helyi csillagközi felhőn halad át, ami főként gázokból, porból és plazmából tevődik össze.
A tudósok megpróbálták megsaccolni az Antarktiszról származó vas-60 izotópot tartalmazó minták életkorát – rájöttek, hogy körülbelül 33 ezer évvel ezelőtt hullhattak a Föld felszínére.
Nem ez volt az első eset, hogy vas-60-ra bukkantak a kutatók, ugyanis korábbi vizsgálatok során bebizonyították, hogy néhány izotópok akár 2,6-6 millió éve jöhettek létre. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem atomfizikusa, Anton Wallner elmondta, hogy a régebbi minták tanulmányozásával kideríthető, pontosan miből állhatott a szupernóva, és honnan származhatnak a misztikus anyagok.
Sokkal több kérdést, mint választ vet fel azonban, amit találtak. A vas-60 koncentrációja eléggé konzisztensnek tűnik az eltelt idő függvényében, egyszóval ha történt volna a múltban egy szupernóva-esemény, akkor jelentős kiugrások és az izotóp mennyiségének változásai lennének észrevehetőek.
Ne hagyd ki: