Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szupernóvák maradványaiból épülhetnek fel csontjaink

A legújabb kutatás alapján az univerzumban található kalcium több mint fele egy óriási kozmikus robbanás következtében jöhetett létre.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legújabb kutatás alapján az univerzumban található kalcium több mint fele egy óriási kozmikus robbanás következtében jöhetett létre.

A felfedezésükkel lényegében azt bizonyították be, hogy fogaink és csontjaink alapvető alkotóelemei halott csillagok után keletkezett anyagból állhatnak. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

„Ezek az események annyira ritkaságnak számítanak, hogy sokáig nem tudtuk megfejteni, valójában mi okozhatta a kalciumban gazdag szupernóvák explózióját.” – magyarázta Wynn Jacobson-Galan, a The Astrophysical Journal e heti számában megjelent tanulmány főszerzője.

„A csillag felrobbanása előtti utolsó hónapjának megfigyelésével korábban felderítetlen időszakot tudtunk megvizsgálni a rendelkezésünkre álló technológiák segítségével.”

tette hozzá Jacobson-Galan.

Még tavaly áprilisban a Földtől egy 55 millió fényév távolságra lévő, eszméletlenül fényes jelenség hozta izgalomba a nemzetközi asztronómusközösséget. Jacobson-Galan elmondása szerint akkortájt minden egyes ország a legjobb távcsövével erre a különös objektumra fókuszált.

Egyes csillagászok annyira gyorsnak bizonyultak, hogy a szupernóvát a robbanás után mindössze tíz órával képesek voltak detektálni. Mint később kiderült, az űrbéli detonáció nyomán óriási mennyiségű kalcium került a kozmoszba.

Raffaella Margutti, a Northwestern Egyetem kutatója egyszerűen úgy fogalmazott,

„Ilyen mértékben még sosem láttunk a világűrben egy helyen ennyi kalciumot.”

Azzal, hogy időben elkapták a jelenséget, és lekövették annak minden egyes apró momentumát, a valaha azonosított egyik legnagyobb kalcium-kibocsátást figyelhették meg, ami egyetlen esemény során keletkezett.

„A luminozitásból megállapíthattuk, pontosan mennyi anyagot vesztett tömegéből a csillag, valamint azt is, hogy milyen közel maradhattak az égitesthez. Ebben az esetben robbanás előtt csak nagyon kevés anyag morzsolódott le a csillagból, a kalcium többsége még a környékén lebegett.”

zárta gondolatait Jacobson-Galan.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/blanetaknak-neveztek-el-a-fekete-lyukak-korul-keringo-exobolygokat/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.