Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,85 Ft
Euró
394,53 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
65,088 $

Szlávik: nehezen tudom elképzelni, hogy az oltásnak halált okozó mellékhatása lehet

Dr. Szlávik János infektológus volt a Mokka vendége, aki mindent elmondott a „szuperfertőző” brit koronavírus variánsról, mely sokkal gyorsabban képes terjedni, mint az elődje.

Belföld

A T-800-as

Szerkesztő

Dr. Szlávik János infektológus volt a Mokka vendége, aki mindent elmondott a „szuperfertőző” brit koronavírus variánsról, mely sokkal gyorsabban képes terjedni, mint az elődje.

Egy ideje már tudhatjuk, hogy Magyarországon is megjelent az Egyesült Királyságból útjára indult mutáns vírus, mely akár 70%-kal képes gyorsabban terjedni, mint a korábbi variáns. Ez adott esetben egy harmadik hullámot is idézhet, de a szakemberek elmondták, hogy az új vírus ellen a jelenlegi korlátozásokkal is szembe lehet szállni. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Szlávik az interjúja elején hangsúlyozta, a koronavírusok folyamatosan változnak, mutálódnak, mivel az a vírus, amit Vuhanban felfedeztek 2019 év végén, az már nem ugyanaz volt tavasszal Európában, így ezek után nem okozhatott meglepetést az új mutáns törzs.

„Tény, hogy az eddigi változások nem érintették a vírus alapvető tulajdonságait.” – mondta a TV2 stúdiójában Szlávik, hozzátéve, hogy maga az új variáns valóban jobban terjed, így több betegeket és halálesetet generál. „Nagyon komolyan kell figyelni.”

„Azért veszélyesebb, mert több embert fertőz, és ha több embert fertőz, akkor nyilván súlyosabb esetek fognak kórházba kerülni, úgyhogy veszélyesebb. Nemcsak az angol variáns veszélyesebb, hanem van már dél-afrikai variáns, japán, brazil… A koronavírus állandó változásait nekünk folyamatosan követnünk kell.”

A koronavírus ellenszere még várat magára, a maláriáét azonban már megtalálhatták

Szlávik szintén kihangsúlyozta, hogy maga a lefolyás nem tűnik súlyosabbnak, és inkább a fiatalok körében terjed. Ennek oka az, hogy nincs annyi súlyos eset, mintha az új vírus inkább az idősek között terjedne. A szakember szerint azért is kell rá figyelni, mert a vírust egyik országból a másikba be lehet hurcolni.

Ezek a vírusok pedig gyakran változnak, és emiatt kell nagyon odafigyelni arra, hogy maga a betegség ne juthasson át egy állatra, mert akkor az egész törzs átalakulhat, aminek súlyosabb következményei lehetnek. „Nagyon sok emlős állatba is meg tud telepedni a koronavírus.” – mondta Szlávik, példaként felhozva a macskákat, illetve a szarvasokat.

„Nem lehet megakadályozni azt, hogy egy újfajta koronavírustörzs elszaporodjon, maximum lassítani lehet a folyamatot.” – fogalmazott Szlávik, aki szerint lehetetlen megakadályozni, hogy Magyarországon is elterjedjen az új vírus. „De lassítani lehet. Lassítani azzal lehet, hogy fenntartjuk az intézkedéseket.”

Szlávik is arra gondolt, hogy a kevesebb eset miatt lazítani lehet a korlátozásokon, de jött az új törzs, ami miatt sokan mások már szigorítottak. Az infektológus szerint nem kizárt, hogy ez a vírus enyhe formában velünk fog maradni, és az oltások is időszakosak lehetnek.

Norvégiában több olyan esetről is tudni, akik azt követően haltak meg, hogy megkapták az oltást. Más országokban ez eddig nem volt jellemző, és Szlávik szerint elképzelhető, hogy olyan végstádiumban lévő idős betegekről van szó, akiknél egybeesett az oltással.

„Nagyon nehezen tudom azt elképzelni, hogy az oltásnak olyan mellékhatása lenne, akár 80 év fölött is, amiért meghalnak ezek az idős emberek. Tény az, hogy az oltásellenesek malmára hajtja ez a vizet, hogy ez történik, de úgy gondolom, ezt azért vizsgáljuk egy kicsikét jobban ki.”

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.