Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,36 Ft
Euró
392,73 Ft
Font
458,39 Ft
Bitcoin
63,920 $

Szlávik: Magyarországon folytatódnak a WHO által hatástalannak minősített koronavírus-gyógyszer kutatásai

Az Egészségügyi Világszervezet nemrég bejelentette, hogy a klinikai kísérleteik alapján az eddig hatékonynak tartott remdesivir valójában nem csökkentette a halálozás kockázatát a koronavírusos pácienseknél.

Budapest, 2020. március 4. Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központ vezetõje (b) és Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezetõ fõorvosa rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Miniszterelnöki Kabinetirodában Budapesten 2020. március 4-én. Két, Magyarországon tartózkodó, koronavírussal fertõzött, egyelõre tünetmentes iráni diákot kellett a Szent László Kórházba vinni. MTI/Kovács Attila
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet nemrég bejelentette, hogy a klinikai kísérleteik alapján az eddig hatékonynak tartott remdesivir valójában nem csökkentette a halálozás kockázatát a koronavírusos pácienseknél.

Habár a WHO úgy gondolja, hogy nem lehet bizonyítani a szer effektivitását, egyes kutatások éppen az ellenkezőjéről számoltak be. A szervezet vizsgálatában 11 ezer önkéntes COVID-19 beteg vett részt 30 országból, ezért mérvadó statisztikaként is felfogható az eredményük, bár ahhoz, hogy megerősítést nyerjen, további adatokkal kellene alátámasztaniuk őket. Soron kívül A kormány egyértelművé tette, hogy kik nem kaphatnak elnöki kegyelmet

Szlávik János főorvos szerint egy ilyen kutatási eredményt nem a WHO, hanem független szakértők szoktak elbírálni, valamint az sem mindegy, hogy kinek, mikor, milyen dózisban adják a hatóanyagot – olvasható az ATV.hu hírportálon.

„Ez nem ilyen egyszerű. Ezért nem állítunk le egy klinikai kutatást, mert az Egészségügyi Világszervezet bejelenti. Úgy gondolom, akkor járunk el helyesen, ha megvárjuk a klinikai vizsgálatok végét és akkor lehet kijelenteni, hogy hatékony vagy nem hatékony, ráadásul mi eddig is hangsúlyoztuk, hogy ez nem csodaszer.”

mondta Szlávik.

Hazánkban elsőként a Debreceni Egyetemen kezdték el használni a Richter által kifejlesztett remdesivirt, továbbá négy orvosegyetem központjában, két országos intézetben és a Szent János Kórházban szintén alkalmazzák a készítményt.

Várkonyi István, a Debreceni Egyetemi Kórház intézetvezető főorvosa, a nemzetközi vizsgálatok adatai még tovább erősítették azt a tényt, hogy a remdesivir valóban hatásos lehet a covid betegség kezelésére. Semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak eddig, az előzetes tervek alapján még 2 ezer beteget vonhatnak be a tesztelésekbe:

„A hatásosság néhány paraméterét, nevezetesen az oxigénigény csökkenését, a minél rövidebb kórházi ápolási időt, illetve a gépi lélegezetésre nem kerülő betegek arányát tudjuk bemutatni és igazolni.”

Kovács L. Gábor, a kutatások fő koordinátora, és a HECRIN vezetője meg van győződve róla, hogy a WHO az előzetes számításait mindenféle ellenőrzés és tudományos elbírálat nélkül közölte:

„Azt tudni kell, hogy ebben a vizsgálatsorozatban nagyon sok ország és az Európai Unió is visszautasította, hogy részt vegyen, mert olyan mértékben fellazult a szakmaisága, ezért indított az unió egy másik ilyen nagy vizsgálati sorozatot.”