Még mindig szivárog a Nemzetközi Űrállomás
2019 szeptembere óta folyamatosan távozik a levegő az ISS fedélzetéről, az asztronauták hiába próbálták meg azóta felderíteni a szivárgás okát, nem jártak sikerrel.
A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség jelentéséből kiderült, hogy a lassan két éve detektált légszivárgás pontos helyét ugyan meg tudták állapítani, azt azonban eddig nem sikerült elérni, hogy leálljon a folyamat.
Idén márciusban az űrhajósok két vastag adhéziós szalaggal betapasztották a réseket és a hézagokat, amelyek nagyjából egy milliméter szélesek voltak, ám ez sem segített, nem sokkal később újból felfedezték a problémát.
Bármennyire is szeretnék még éveken keresztül üzemeltetni, a Nemzetközi Űrállomás felett sajnos már eljárt az idő, az orosz űrügynökség pedig fontolóra vette, hogy elhagyják a fedélzetet, helyette saját szerkezetet építenek, amit rendszeresen karban fognak tartani.
Pjotr Dubrov asztronauta vizsgálta át legutoljára a modul átmeneti kamráját, és egyelőre jelentős légszivárgást nem észlelt, azonban a NASA mérnökei és amerikai kollégái ezt nem erősítették még meg.
Szakértők véleménye szerint a repedéseket a fém alkotóelemek elhasználódása vagy apró mikrometeorok becsapódása idézhette elő. Tavaly augusztusban a NASA és a Roszkoszmosz is arra kötelezte űrhajósait, hogy egy hétvége erejéig próbáljanak meg az érintett részben tartózkodni, és felmérni a helyzetet, illetve kijavítani a hibákat, ez viszont nem sikerült.
Mivel az ISS már több mint 20 éve üzemel, ezért az asztronautáknak további problémákkal kell szembenézniük, amelyek az idősödéssel kapcsolatosak, mindeközben Kína és Oroszország saját fejlesztésű űrállomást fog létrehozni Föld körüli pályán.