Szinte hihetetlen hírek érkeztek az amazonasi erdőirtással kapcsolatban
Augusztus 7-én a brazil hatóságok bejelentették, hogy a deforesztáció mértéke az előző hónapban alacsonynak bizonyult, a környezetvédők azonban még így sem elégedettek.
Augusztus 7-én a brazil hatóságok bejelentették, hogy a deforesztáció mértéke az előző hónapban alacsonynak bizonyult, a környezetvédők azonban még így sem elégedettek.
2020 első negyedévében mintegy 25%-kal megnőtt a Föld tüdejének is nevezett esőerdő kiirtása, a brazil INPE intézet jelentése alapján közel 3 ezer négyzetkilométernyi területről lehetett szó. Mindeközben a júliusi adatok szerint 1 600 négyzetkilométer tűnt el az erdőségből, ami a tavalyi 2 250 négyzetkilométerhez képest biztató eredménynek számít.
Brazília alelnöke és a Nemzeti Amazonas Tanács vezetője, Hamilton Mourão úgy gondolja, a statisztikák tökéletesen bizonyítják a kormány deforesztáció ellen tett erőfeszítéseit.
Az INPE azonban óvatos, hiszen ha az éves értékeket nézzük, akkor semmiféle javulás sem tapasztalható. A nemzetközi befektetők is hatalmas nyomás alá helyezték a helyi kormányt és Jair Bolsonaro elnököt, akiknek egy nyílt levelet intéztek még júniusban azzal a felszólítással, hogy szüntesse be azokat a projekteket, amivel a világ legnagyobb esőerdőjének kiirtását célozták meg.
A brazil döntéshozók komolyan vették ezt a felhívást, és szignifikáns lépéseket tettek a folyamatok leállításában. Az ország alelnöke hozzátette, hogy elfogadható minimumra szeretnék csökkenteni a deforesztációt, ezt viszont csak lépésről lépésre tudják eszközölni.
Az INPE-hez hasonlóan a környezetvédők sem túlzottan optimisták, elmondásuk szerint ugyanis túlságosan korai lenne ünnepelni, mivel az 1 600 négyzetkilométer még mindig rendkívül nagy kiterjedésű erdőnek felel meg.
Az erdőtüzek szintén negatív hatással voltak a környékre; Ane Alencar, az Amazonas Környezetvédelmi Kutatóintézet tudományos igazgatója arról számolt be, hogy Bolsonaro klímaváltozás-kritikus hozzáállása egyáltalán nem segített a helyzet javulásán.
Alencar hozzátette, az amazonasi tüzek júliusra 28%-kal megnőttek, ami a fák kivágásával egyetemben ahhoz vezetett, hogy a helyi fauna és növényvilág jelentős mértékben pusztulásnak indult.
Ne hagyd ki: