Bemutattak egy új módszert, amivel megoldható a szén-dioxid tárolásának problémája
A karbonbefogási eljárások egyik legnagyobb hátulütője, hogy a begyűjtött káros gázokat rendkívül nehéz és bonyolult feladat biztonságosan tárolni.
Az MIT kutatói nemrégiben közzétettek néhány elképzelést annak kapcsán, mi kellene ahhoz, hogy a világ globális átlaghőmérsékletét az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület által biztonságosnak minősített határértékeken belül tartsuk.
„Ha az 1,5 vagy 2 Celsius-fokos értékek közelébe akarunk kerülni, akkor 2050-re karbonsemlegesnek kell lennünk, majd ezt követően szén-dioxid-negatívnak” – magyarázta a Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszék (EAPS) adjunktusa, Matěj Peč geológus.
Peč az MIT Climate Grand Challenges versenyre dolgozott ki egy pályázatot, melynek tervei között szerepel olyan újítások létrehozása, amikkel a káros szén-dioxidot kőzetté lehetne alakítani, ezáltal elősegíthetnék a föld alatti, tartós tárolását, nem mellesleg óriási terhet vehetnének le a környezet válláról is.
Jelenleg még csak tervezőasztalon hever az ötlet, azonban az elkövetkező években gyakorlatban is megvalósíthatják, már ha sikerül befektetőket találni az ambiciózus célok realizálására.
NE HAGYD KI
Peč egyébként a manapság használatos karbonleválasztási és szén-dioxid-tárolási technikákat „pokolian bonyolultnak” nevezte, ám azt reméli, hogy a pályázat segítségével olyan módszereket találhatnak, amelyekkel gyorsabban elérhetik az ásványi anyagképzést azáltal, hogy a szén-dioxidot különböző folyadékokkal keverik össze, még mielőtt a föld alá helyeznék.