Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szembe ültethető implantátummal nyerhető vissza a vakok látása

Ausztrál kutatók megalkották a világ első úgynevezett kortikális implantátumát – ez lényegében egy elektromos készülék, ami az agykéreghez kapcsolódva elősegítheti a látási funkciók újbóli kialakulását.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Ausztrál kutatók megalkották a világ első úgynevezett kortikális implantátumát – ez lényegében egy elektromos készülék, ami az agykéreghez kapcsolódva elősegítheti a látási funkciók újbóli kialakulását.

A Melbourne-ben található Monash Egyetem tudósai egy 10 évig tartó fejlesztési folyamat után jelentették be, hogy elkészült a tökéletes prototípusuk, amit Gennaris névre kereszteltek – olvasható a kutatóintézet hivatalos közleményében. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A bionikus szem lényegében egy 9 négyzetmilliméter kiterjedésű miniatűr látóprocesszor, ami közvetlenül az agy felületére csatlakoztatva egy kameraszerű, fejhallgatóhoz hasonlító eszköz segítségével kapja meg a szükséges információkat. Az így nyert vizuális adatokat ezután a kütyü elektromos impulzusok sorozatává alakítja, amelyek stimulálják az agyat, így a felhasználók akár visszanyerhetik látásukat.

„A technológiára irányuló kutatásaink során rájöttünk, hogy ezzel a módszerrel feljavíthatjuk a gyógyíthatatlan idegrendszeri rendellenességekben szenvedő páciensek életkörülményeit. A klinikailag vak emberek nagy része károsult látóideggel rendelkezik, ezért a retinából érkező jelek nem tudnak eljutni az agy látóközpontjába.”

magyarázta Arthur Lowery, a Monash Elektronikai és Számítástechnikai Tanszékének professzora.

A kortikális protézissel felújítható a károsultak látása, ugyanis az eszköz az agykérgen keresztül állandó kapcsolatot alakít ki a látóideggel, ezáltal a vakok is képesek lesznek beltérben vagy a szabadban mozogni, mivel fel tudják majd ismerni a körülöttük zajló események körvonalait a beáramló fénysugaraknak köszönhetően.

Philip Lewis, a tanszék másik professzora elmondta, ha az emberi kísérletek sikerrel zárulnak, akkor a készülék fejlesztéséért felelős Monash Vision Group harmarosan elkezdheti az implantátum sorozatgyártását is.

A Gennaris bionikus szemet először egy 2 700 órás teszten vizsgálták meg bárányokon, akiknél hosszú távú javulást észleltek anélkül, hogy az agyban bármelyik szövet is károsodást mutatott volna, továbbá mellékhatásokat sem tapasztaltak az állatoknál, így egyelőre kizárható, hogy epilepsziás rohamokat okozna a speciális eszköz.

A Gennaris egyébként valamelyest hasonlít az Elon Musk által indított Neuralink projekthez, amelyet kissé csalódást keltő módon mutattak be pár hete malacokon – ezzel a kütyüvel szintén az idegrendszeri betegségeket szeretnék orvosolni a jövőben.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.