Szelephiba okozhatta a Boeing Starliner meghibásodását, ami miatt elhalasztották a missziót
Habár hivatalosan augusztus 3-án kellett volna elrajtolnia a Boeing Starliner küldetésének, végül elnapolták a kilövést, mivel úgy ítélték meg, minden bizonnyal felrobbanna az egység, még mielőtt kiérne a világűrbe.
A NASA pénteki online konferenciáján John Vollmer, a Boeing Commercial Crew Program menedzsere és a vállalat igazgató-helyettese elmondta, felmérték a lehetőségeket, és úgy ítélték meg, hogy vissza kell szállítani a rakétát a gyárba.
Az Interesting Engineering hírportál információi szerint tizenhárom oxigénnel töltött szelepet vizsgáltak meg a mérnökök a kilövés előtti visszaszámlálás utolsó óráiban, és kiderítették, hogy be vannak akadva, ezért lefújták az akciót.
Augusztus 10-ig összesen hetet sikerült kiszabadítaniuk, augusztus 13-ára pedig már kilencet kioldottak, ám még négy hátravan, így csak akkor folytatódhat a misszió, ha ezeket a problémákat is elhárították.
Minden bizonnyal az okozhatta a meghibásodásokat, hogy valamiféle penészcsomó rakódott rá az oxidáló szelepek száraz oldalára, melynek következtében salétromsav keletkezett, ami lezárta őket.
Vollmer hozzátette, a korábbi feltételezések, miszerint a környéken tomboló heves viharok és esőzések okozták a bajt, mind egy szálig hamisak, mivel kétséget kizáróan alapvető tervezési malőrök idézték elő a hibát, amit hamarosan végleg orvosolhatnak.
Ha sikerrel járnak, akkor már szeptember végére elkészülhet a Starliner, így egy közel másfél hónapos csúszást követően végre elindulhat a Nemzetközi Űrállomásra a Boeing rakétája.