A szél- és napenergia válthatja a földgázt és a kőolajat?
Az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala szerint a szél- és napenergia-iparhoz köthető munkahelyek az elkövetkező tíz évben a leggyorsabban növekvő szakmák közé tartozhatnak.
A hivatalos adatok alapján a lista élén a szélturbinákkal foglalkozó technikus állhatnak majd, a harmadik helyre pedig a napelemszerelők kerülhetnek: az előbbihez köthető munkahelyek száma 2020 és 2030 között 4,7 százalékkal nőhet, az utóbbi esetében 6,1 százalékos emelkedés mutatkozhat.
Mindkét szakmáért átlagosan évi 50 ezer dollárt fizettek, azonban 2030-ra a pénzösszegek drasztikusan megemelkedhetnek, így egyre vonzóbb szakma lehet azok számára, akiket érdekel a terület.
Érthető, miért növekszik ilyen gyorsan a szél- és napenergiákkal kapcsolatos munkahelyek száma – világszerte az országok kormányai és a nagyvállalatok a megújuló energiaforrások kinyerésébe fektetnek.
Pozitív példaként felhozható a Shell, az energiaipari óriáscég ugyanis szélerőműparkok létesítésébe kezdett az óceánokon, melyekkel az a céljuk, hogy megreformálják a piacot, bár ehhez még rengeteg erőfeszítésre van szükség.
Még bátorítóbb hallani, hogy az olyan régiókban, mint az Appalache-térség, amelyek régóta az energia- és széntermelésről voltak ismertek, a felhagyott bányaterületeket visszanyerik és tiszta energia előállítására szolgáló telephelyekké alakítják át.