Szárazjeget rejtő fagyos csapdákat találtak a Holdon
Földünk hűséges követőjének déli sarkvidékének közelében fagyott szén-dioxidra bukkantak, amiről korábban azt hitték, hogy vízjég.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb felfedezéseként tartjuk számon, amikor kutatóknak sikerült bebizonyítani, hogy a Holdon mind a mai napig vannak vízforrások, egyetlen kérdés csupán ezen mélyedések hőmérsékletének pontos meghatározása volt.
Tudósoknak sikerült -163 Celsius-fokot mérni speciális műszerekkel a Hold déli oldalán, de észleltek olyan helyeket is, ahol egészen -223 Celsius-fokig képes süllyedni a hőmérő higanyszála, ilyen körülmények között pedig a szárazjég sem tud szublimálni – olvasható az American Geopyhsical Union weboldalán.
A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) által begyűjtött felszíni hőmérsékleti adatok alapján végül pontot tettek az ügy végére, ugyanis kiderítették, hogy egy 204 négyzetkilométeres területen egészen biztosan jelen vannak a fagyott széndioxid-kristályok.
A Hold ezen régiójában olyan zord időjárási körülmények uralkodnak, hogy elképzelhetőnek tartják, a szárazjégen kívül más fagyott gázok is lehetnek, így annak a lehetőségét sem zárhatjuk ki, hogy a jövőben innen meríthetnek majd rakétahajtóanyag-utánpótlást a leendő holdtelepesek.