Szakorvos figyelmeztető nyílt levele: „mi nem állig felfegyverkezve, hanem félve várjuk a járványt”
Máté-Horváth Nóra aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos a saját Facebook-oldalán osztotta meg a magyar társadalomnak írt nyílt levelét, mellyel arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy most semmi értelme a számháborúnak, valamint az átpolitizálásnak, hanem a megoldáskeresést kellene előtérbe helyezni.
Máté-Horváth Nóra aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos a saját Facebook-oldalán osztotta meg a magyar társadalomnak írt nyílt levelét, mellyel arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy most semmi értelme a számháborúnak, valamint az átpolitizálásnak, hanem a megoldáskeresést kellene előtérbe helyezni.
Máté-Horváth azzal kezdi, hogy az orvosok és az ápolók szemszögéből egyáltalán nem arról van szó, amit a kormánytól lehet hallani. „Mi nem állig felfegyverkezve várjuk a járványt. Leginkább félve várjuk” – emelte ki, valamint hozzátette aggódva figyelik a betelő COVID osztályokat és intenzívosztályokat, illetve a növekvő esetszámokat.
A szakorvos arra is kitér, hogy érezhetően az ellátórendszerben a feszültség, beteg – orvos; orvos-orvos; orvos-fenntartó; fenntartó-döntéshozó között egyaránt, például több alkalommal rá kellett szólni a betegekre, hogy vegyük fel a maszkjukat. Ugyanilyen nehéz feladat, amikor meg kell mondani egy hozzátartozónak, hogy nem léphet be az egészségügyi intézménybe.
Ezen felül a kórházakra is kitért, melyről kiemelte, valóban van már védőfelszerelés, lélegeztőgép, ismerik már a koronavírus ellátási protokollját, valamint ismerik a nemzetközi szakirodalmat, azonban hozzáteszi, hogy van egy olyan fokú tisztánlátás is, melyet a döntéshozói megnyilvánulásokból hiányolnak: „mi reálisan látjuk, mire képes a rendszer”.
Kiemeli, hogy sajnálatos módon egyáltalán nem igaz, hogy a „kórházi kapacitások szinte korlátlanul állnak rendelkezésre és senki nem marad ellátatlanul”, hiszen tudjuk, hogy hány intenzívosztályos beteget képes ellátni a magyar egészségügy, amelynek immáron nem a szabad ágyak száma vagy esetleg a lélegeztetőgép hiánya fog gátat szabni.
Azt azonban kiemeli, hogy tizenhatezer lélegeztetőgép és rengeteg szabad ágy ide vagy oda, ezek még önmagukban nem gyógyítják a koronavírust, ugyanis ezek üzemeltetéshez és a túlélési esélyek növeléséhez a nap 24 órájában ott kell lennie aneszteziológus és intenzív terápiás orvosnak, valamint intenzív terápiás szakápolónak. „És még ekkor is szerények a gyógyulási esélyek” – tette hozzá.
A szakorvos elmondása szerint az „igazán szűk keresztmetszet, és a leggyengébb láncszem a COVID ellátásban” az az intenzíves szakápolóknak a hiánya, ugyanis a tizenhatezer lélegeztetőgépre és a tízezer üres ágyra mindössze kétezer szakápoló jut, akiből a nap 24 órájára és hét 7 napjára ki kellene állítani egy szakszemélyzetet. A szakma szabályai szerint pedig további gond, hogy egy ápoló legfeljebb két lélegeztetett beteget láthat el.
Máté-Horváth kiemelte, ez a réteg ténylegesen állig felfegyverkezve és tűrőképességének határán dolgozik, miközben a politikai elit egymással viaskodik, miközben egyes emberek járványtagadásba bocsátkoznak, miközben az emberek könnyeden koncertre, futóversenyre, tömegrendezvényre, focimeccsre, buliba megy.
Összegzésképpen a szakorvos elmondta, hogy fontos lenne megérteni, hogy nem az eszközhiány szab gátat a betegek ápolásának, hanem a szakszemélyzet megfelelő létszáma. Azt ugyan elismeri, ezen nem tudnak sokat változtatni, mert évekbe telhet, viszont társadalmi szinten tudunk változtatni, ha összefogunk egymással, elkezdünk őszintén kommunikálni és a politika is elkezd a lényegről beszélni.
„Elkezdhetünk végre társadalomként működni, és egy cél mentén egységgé kovácsolódni” – zárta le a posztját az aneszteziológus.