Speciális arany nanorészecskékkel pusztíthatóak el a rákos tumorok
Kétségkívül a nemesfémek közül talán az arany az egyik legértékesebb, arról azonban csak kevesen tudnak, hogy sokszor az orvostudományban is felhasználhatják különféle eljárásokhoz.
Kétségkívül a nemesfémek közül talán az arany az egyik legértékesebb, arról azonban csak kevesen tudnak, hogy sokszor az orvostudományban is felhasználhatják különféle eljárásokhoz.
Korábbi tanulmányokból megtudhattuk, hogy az aranyból készült nanocsillagok, a nanocsövek és egyéb nanorészecskéken alapuló struktúrák segítségével meg lehet támadni a ráksejteket, a legnagyobb akadályt viszont az jelentette, hogy nem tudták megfelelő módon eljuttatni a daganatok belsejébe a szóban forgó nehézfémet – ehhez gyakran közvetítő peptideket használtak, valamint fehérvérsejtekhez tapasztották az aranyrészecskéket.
A legújabb kutatásban a tudósok teljesen más irányból közelítették meg a problémát, ugyanis rájöttek, hogyan lehet az aranyat közvetlenül a ráksejtek belsejében növeszteni – olvasható a Nature Communications tudományos portálon megjelent publikációban.
Ennek a módszernek a legfőbb előnye, hogy nem szükséges túlságosan magas aranykoncentrációt igénybe venni, továbbá gyorsabban működnek a folyamatok a régebbi metódusokhoz képest.
A kutatócsapat polietilén-glikolt választott az ionos arany közvetítő vektorának – ebben a szerves oldószerben az arany sói lényegében maradéktalanul feloldódtak. Amint ezt az oldatot a ráksejtek közelébe juttatják, a savas celluláris mikrokörnyezetben az ionos arany plazmonikus nanorészecskékké formálódik, ami alig 30 perc alatt lezajlik.
Az egereken elvégzett kísérletek során a tudósok még egy lépéssel tovább finomították az eljárást. Először beinjektálták az arany nanorészecskéket az élő rágcsálók szervezetében található daganatok rákos szövetébe, majd lézerrel felmelegítve teljesen elpusztították őket.