Speciális antitest-immunterápiával elpusztították a ráksejteket egerekben
A St. Louisban található Washington Egyetem kutatói rájöttek, hogy egy bizonyos fehérje felszaporításával a standard immunterápiás gyógyszerek hatékonyságát jelentősen növelni lehet.
A St. Louisban található Washington Egyetem kutatói rájöttek, hogy egy bizonyos fehérje felszaporításával a standard immunterápiás gyógyszerek hatékonyságát jelentősen növelni lehet.
Kétségkívül saját immunrendszerünk játssza a kulcsszerepet a daganatos megbetegedésekből való felgyógyulásban, hiszen fő feladata a rendellenesen növekedő sejtek és a fertőzések azonnali eltávolítása, ezért nem meglepő, hogy az emberi szervezet ellenállóképességének megerősítése effektív módszere a rákos elváltozások kezelésében.
Az egyetlen probléma az, hogy a rák nagyon komplex módszereket fejlesztett ki arra, hogy elkerülje az immunsejteket, még akkor is, ha fokozottabb koncentrációban vannak jelen a véráramban.
A tumorok saját környezetet képesek kialakítani maguk körül, amellyel el tudják nyomni a T-sejteket és a többi hasznos molekulát. Az immunterápia egyik formája a „checkpoint inhibíció” éppen ezen nyugalomban lévő T-sejtek serkentésére irányul, viszont sajnos nem mindig működik.
Most azonban egy vadonatúj eljárást hoztak létre, amivel felélénkíthetik a kezelések hatását, köszönhetően az úgynevezett TREM2 fehérjéknek, amelyek nagy mennyiségben a tumorok közelében választ ki a szervezet, a hipotézis szerint pedig blokkolásukkal javíthatnának az immunterápiák kimenetelén.
Az ötletüket a kutatók szarkómával rendelkező egereken tesztelték. Az első csoport TREM2-kibocsátást gátló antitesteket, a másik checkpoint inhibítorokat, a harmadik mindkettőt, a negyedik csupán hatástalan placebót kapott.
Mint ahogyan azt feltételezni lehetett, a kontrollcsoportnál folyamatosan nőttek a daganatok, de a kettős kezelésben részesülő rágcsálóknál egyszerűen eltűntek a rákos sejtek. Egy másik fordulóban vastagbélrákkal kísérleteztek, és végül ugyanilyen eredményeket kaptak.
A TREM2 protein megcélzásának több előnye is van. Elsősorban kizárólag tumorok tudják kibocsátani, ami azt jelenti, hogy szelektíven lehet megcélozni, mivel az egészséges sejteket nem károsíthatják vele. Másodsorban széles körben alkalmazhatják a daganatos megbetegedések egy csomó formáján, mivel szinte mindegyik elváltozásnál jelen vannak ezek a fehérjék. Mindezeken felül a TREM2-t megtámadó antitestekről korábban már klinikai tesztekkel bizonyították, hogy egyéb betegségekkel szemben is hatásosak lehetnek.
Ne hagyd ki: