Sötét anyagot pumpálhat az univerzumba az egyik közeli csillag
Habár még kézzel fogható bizonyítékot nem találtak arra, hogy valóban létezik a sötét anyag, a tudósok biztosak benne, hogy a világűr legnagyobb része ettől a misztikus matériától hemzseg.
A NASA NuSTAR űrtávcsöve segítségével az asztronómusok nemrég a Betelgeuse vörös óriáscsillag magjából kisugárzó fényeket vizsgálták meg és rájöttek, hogy axionok nyomait mutatják a felvételek – számolt be róla a Live Science magazin.
Az axionok valójában olyan sötétanyag-aspiráns részecskék, melyek képződését már régóta feltételezték. Mivel a Betelgeuse óriási és forró, tudósok úgy gondolják, rendkívül gyors ütemben lövellheti ki magából az axionokat, ezáltal elképzelhető, hogy kulcsfontosságú bizonyítékot találhattak.
Az MIT fizikusa, Joshua Foster elmondta, egyelőre konkrét nyomaira nem bukkantak a szóban forgó részecskéknek, ez viszont véleménye szerint nem jelenti azt, hogy a jövőben ne sikerülhetne detektálni a rejtélyes anyagot.
Foster és kutatókollégája, Xiao munkája alapján a fotonok és az axionok háromszor nagyobb eséllyel léphetnek kölcsönhatásba, mint azt korábban az asztrofizikusok megjósolták, miközben magas energiájú röntgensugarakat bocsáthatnak ki magukból.
Mivel bizonyos csillagok közelében gyakoriak a különböző sugárzások által előidézett interferenciák, ezért könnyen lehet, hogy éppen az egyik vörösen izzó égitest szolgáltathatja majd a sötét anyaggal kapcsolatos első felfedezéseket.
A csillagászoknak azonban korántsem lesz egyszerű dolguk, első körben ugyanis meg kell határozniuk azokat az objektumokat, amelyek potenciálisan axionokat bocsáthatnak ki magukból, és csak utána lesz érdemes további kutatómunkát elvégezniük.