Sonicról elnevezett fehérje járulhat hozzá a Parkinson-kór gyógyításához
Különös kapocs jött létre az orvostudomány és a videojátékok között, a Sega ikonikus sündisznójáról elnevezett proteinről ugyanis bebizonyosodott, hogy javíthat a Parkinson-kórban szenvedő páciensek életminőségén.
A Parkinson-kór kialakulása során az agy elveszíti azokat a neuronjait, amelyek dopamintermelésre specializálódtak. Az eddigi gyógymódok közül ígéretesnek számít az L-dopa nevű molekula alkalmazása, ebben az esetben azonban úgynevezett diszkinézia jelentkezik mellékhatásként, ami kontrollálhatatlan remegéssel és rángatózással jár.
Kutatók azonban rájöttek, hogy ha az L-dopa mellé sonic hedgehog (Shh) fehérjét adagolnak, akkor megakadályozható ezeknek a remegéseknek a felbukkanása, így lényegében utóhatások nélkül kezelhető a rendellenesség – olvasható a Science Daily tudományos magazin hasábjain.
Az új felfedezéssel nemcsak a sonic hedgehog korábban prognosztizált neurotranszmitteri kulcsszerepét bizonyították be, hanem előrelendíthetik a Parkinson-kór kezelésére irányuló kutatásokat is.
Ha sikerülne az Shh-t humán kísérletek során is tesztelni, és alátámasztani biztonságosságát és hatékonyságát, akkor invazív módok helyett egyszerű tabletták szedésével elérhetnék a Parkinson-kóros páciensek életminőségének javulását.
A sonic hedgehogon kívül egy robotnikinin nevű fehérje is segítséget nyújthat, ennek a hatásmechanizmusát azonban még nem értik, ezért lenne fontos, ha kombinálva keresnék a neurodegeneratív betegség gyógymódjának kulcsát.
Eddig még csak főemlősökön és rágcsálókon tudták bizonyítani az Shh pozitív hatásait, és még hosszú időnek el kell telnie, mire humán tesztekkel is megnézhetik, valójában milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat a terápia.