Sokkal fiatalabb lehet a Hold, mint azt korábban a tudósok gondolták
A legújabb, kifinomultabb tudományos modell szerint a Hold 85 millió évvel később keletkezhetett.
A legújabb, kifinomultabb tudományos modell szerint a Hold 85 millió évvel később keletkezhetett.
Ha jobban belegondolunk, nem egy túlságosan drasztikus korrekcióról van szó, azonban így is eléggé érdekes, hogy a csillagászok képesek voltak tovább csiszolni a régebbi hipotéziseiken.
A Science Advances lapban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a Hold az előzetes 4,51 milliárd éves korához képest 4,425 milliárd évvel ezelőtt jöhetett létre, mindkét esetben 25 millió éves hibalehetőséggel számolva.
Jelenlegi feltételezéseink alapján a Hold alakult ki, amikor a Föld egy Mars nagyságú űrsziklával ütközött. Az égitestből kiszakadt törmelékek az évmilliók során a gravitációs erők hatására összeálltak, és megformálták a Holdat.
Akkoriban a Föld felszínét lávából álló óceánok tarkították, a legfrissebb kutatások pedig alátámasztották, hogy a Holdon szintén ilyen ezer kilométer mélységű magmatengerek lehettek.
Az ellentmondások központjában viszont ezen óceánok lehűlési folyamatainak időtartama áll, az asztronómusok aktuális modelljét figyelembe véve ugyanis a Hold 35 millió év alatt szilárdulhatott meg.
Maxime Maurice, a Német Űrkutató Központ geofizikusa a sajtóközleményben elmondta,
A Hold kőzetének óceánból való kialakulása alapján tudták pontosabban megsaccolni bolygónk hűséges követőjének korát. Az új idősáv tökéletesen egybeesik Földünk életciklusával, így elképzelhető, hogy a Hold ugyanakkor alakult ki, amikor éppen a Föld magja formálódott.