Egyszerű, de nagyszerű: ezzel előzhetjük meg a hátfájás kiújulását
Egy új kutatás talált egy módszert, ami egyszerű és mindenki számára könnyen megvalósítható.
A hátfájás kezelésére, visszatérésének megelőzésére javasolt gyógytornák ugyan hatásosak, de gyakran igényelnek felügyeletet, és a gyógytornász rendszeres felkeresése nem túl olcsó. Ausztrál kutatók viszont bizonyítottan találtak egy olyan módszert, amely nem kerül semmibe, nincs szükség hozzá drága felszerelésre és bárki számára könnyen elérhető. A beszámoló szerint a Macquarie Egyetem kutatói az egyszerű sétában találták meg az üdvözítő megoldást, és az eredményeik bizonyították is elképzelésük helyességét.
701 olyan felnőttet vontak be a kísérletekbe, akik nemrég gyógyultak meg a hátfájásból. Két csoportra osztották őket: az egyik csoportnak személyre szabott gyaloglási programot írtak elő (figyelembe véve az életkorukat és fizikai képességeiket), amit fél éven keresztül kellett végezniük, illetve még hat oktatási programot is kaptak, míg a kontroll csoportnál nem történt semmiféle beavatkozás. Ezután 1–3 évig követték nyomon a résztvevőket, arra koncentrálva, hogy kiújult-e a hátfájásuk. A szakemberek a The Lancet folyóiratban foglalták össze kutatásuk tapasztalatait.
Az eredményekből az látszik, hogy a rendszeresen sétáló csoportnál kevesebb volt a tevékenységet korlátozó fájdalom, és a hátfájás is hosszabb idő múlva jelent meg újra, mint a kontrollcsoport esetében. Ráadásul az előbbieknél csaknem a felére csökkent annak a valószínűsége, hogy orvoshoz kell fordulniuk a hátfájásuk miatt – emelik ki. Bár a séta jótékony hatásának pontos okai egyelőre még nem tisztázottak, valószínűleg az állhat a háttérben, hogy a séta finoman mozgatja és erősíti a gerincet, enyhíti a stresszt, az izmok görcsösségét, hozzájárul az ellazuláshoz és endorfint szabadít fel.
A fenti kísérlet résztvevői hetente ötször fél órát sétáltak, három hónap elteltével a legtöbben heti 3-5 napon sétáltak, átlagosan 130 percig. A kísérletvezető professzor szerint azonban nem kell nagyon nagy távolságokat gyalogolni annak érdekében, hogy a séta előnyei megmutatkozzanak – írja a HVG a kutatásra hivatkozva. A kutatók abban bíznak, hogy ez a megelőző megközelítés beépülhet a visszatérő hátfájásban szenvedők napi rutinjába, amire valóban érdemes időt szánni, hiszen egy kis séta jóval könnyebben beiktatható a mindennapokba, mint a szakemberekhez való utazgatás, vagy bármi egyéb.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy hosszabb távon komoly negatív következményei lehetnek annak, ha sokat ül a gyerek. Mint kiderült, a gyerekkori sok ülés a szív megnagyobbodásához vezet, ami növeli a szív-és érrendszeri betegségek és az ezzel kapcsolatos halálozás kockázatát. Egy másik kutatásból pedig arra derült fény, hogy mi számít túl soknak, ha ülőmunkáról van szó. Az ülőmunka káros az egészségre, ezt már korábban megállapították, de mit tehetnek azok, akik irodában dolgoznak? Erre is van válasz.