Rövidebb ideig élhetünk, ha alvás közben kevesebbet álmodunk
A Stanford Egyetem professzorai által végzett legújabb kutatásból kiderült, hogy összefüggés lehet az alvás során fennálló REM fázis hossza és a várható élettartam között.
A Stanford Egyetem professzorai által végzett legújabb kutatásból kiderült, hogy összefüggés lehet az alvás során fennálló REM fázis hossza és a várható élettartam között.
Az elmúlt években megsokszorozódtak az alvás fontosságával kapcsolatos tanulmányok, ugyanis egyre több szakember gondolja úgy, hogy a helytelen, rendszertelen pihenés negatív hatással lehet az emberi szervezetre, és akár megnőhet az elhalálozás kockázata is.
A legfrissebb kutatásban kizárólag a REM fázisra koncentráltak, amely során a szemek gyors mozgást végeznek, a végtagok izmai pedig átmenetileg képtelenek a mozgásra, valamint intenzívebbé válik az agyi aktivitás – ekkor történik az álmok túlnyomó többsége.
Összesen 4 ezer eset 20 évnyi adatát összegezték, melyekből rájöttek, hogy minél kevesebbszer kerül a szervezet REM fázisba, annál jobban emelkedhet a mortalitás. Egészen pontosan minden 5 százaléknyi átlagos REM-csökkenés 13%-kal megnöveli a korai halál kockázatát.
A kutatás egyik vezető tudósa, Eileen Leary a HealthDay lapnak elmondta, a REM lehet a kirakós hiányzó darabja, amellyel újabb területek nyílhatnak meg az orvostudományban:
Egy másik, három neurológus által készített tanulmányban arra hívták fel a figyelmet, hogy a REM fázis mennyisége és az alvás minősége effektív általános biomarkerként szolgálhat az orvosoknak. Megjegyezték továbbá azt is, hogy fontos lenne további kutatásokat készíteni ebben a témában, mivel a ciklikusság megzavarása szintén befolyásoló tényező lehet, egyúttal a mentális betegségekben szenvedők számára adott készítményeket is felül kellene vizsgálniuk.
Az egészséges felnőttek nagyjából az alvás egynegyedét REM fázisban töltik. Leary és kollégái azt feltételezik, hogy akiknél ez az érték 15% vagy annál kevesebb, korábban halhatnak meg.