Íme a világ legrövidebb IQ-tesztje
Ez azonban nem jelenti azt, hogy annyival könnyebb is: egy tanulmány szerint még a világ legjobb egyetemeinek diákjai sem tudták mindhárom választ helyesen megadni.
Minden bizonnyal többen is nekivágtak már életük során egy-egy IQ-teszt kitöltésének, ám ezek többsége rendszerint több tucat kérdésből áll, hogy megfelelően fel tudják mérni a kitöltő kognitív kompetenciáját. Emiatt pedig egy hosszadalmasabb folyamat elébe néz az, aki belekezd a kitöltésbe, végigolvassa, megoldja és kitölti a feladatokat, míg végül megkapja a választ.
Ám Shane Frederick pszichológus 2005-ben a Princetonon kifejlesztette a kognitív reflexiós tesztet (CRT), amire sokan a világ legrövidebb IQ-tesztjeként utalnak. A mindössze három kérdésből álló kérdőív azt teszteli, mennyire képes figyelmen kívül hagyni az ember a zsigeri reakcióit, és lassabban, racionálisabban végig gondolni a kérdéseket – írja a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva.
Bár a teszt rövid, egyáltalán nem egyszerű, amit jól mutat, hogy egy 2005-ös tanulmány szerint még a világ legjobb egyetemeinek, köztük a Princeton, az MIT és a Harvard diákjai sem tudták mindhárom választ helyesen megadni. A harvardosok 20, a princetonosok 26, míg az MIT diákjainak csak 48 százaléka vizsgázott hibátlanra – részletezik a cikkben.
Aki kíváncsi rá, képes-e megbirkózni a feladatokkal, íme a kérdések:
- Ha 5 gépnek 5 percbe telik 5 csavart legyártania, akkor 100 gépnek hány percbe kerül 100 csavart készítenie?
1 perc
5 perc
10 perc
- Egy tavon megjelenik a tavirózsa. A növény kiterjedése a tavon minden nap duplázódik. Ha 48 napig tart, amíg a tavirózsa beborítja az egész tavat, mennyi ideig tart, mire beborítja a tó felét?
24 nap
47 nap
48 nap
- Egy ütő és egy labda összesen 1,10 dollárba kerül. Az ütő 1 dollárral többe kerül, mint a labda. Mennyibe kerül a labda?
5 cent
10 cent
1 dollár
(A helyes válaszok: 1. 5 perc, 2. 47 nap, 3. 5 cent)
Korábban egyébként arra is kitértünk, mi történik az agyunkkal, amikor elkalandozunk. A kutatás vezetője szerint ez fontos következményekkel járhat az emberi tapasztalat számos aspektusának vizsgálatában, mint például az intelligencia vagy a boldogság. Míg ebben a cikkben arról írtunk, miszerint nagyban függ az étrendtől, milyen gyorsan öregszik az agy.