Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rendkívüli módon hasonlít a Földre a legközelebbi exobolygó

Az egyik elismert és szakavatott tudósokból álló nemzetközi kutatócsoport bebizonyította, hogy a Naptól mintegy 4,2 fényévre lévő égitest hasonlóságokat mutat a bolygónkkal.

Cool
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyik elismert és szakavatott tudósokból álló nemzetközi kutatócsoport bebizonyította, hogy a Naptól mintegy 4,2 fényévre lévő égitest hasonlóságokat mutat a bolygónkkal.

Az ESPRESSO névre keresztelt spektrográfiai eszköz segítségével rájöttek, hogy a Proxima b tömege 1,17-szerese a Földnek és a Proxima Centauri csillagot 11,2 nap alatt kerüli meg. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A 2013-ban előrejelzett, majd 2016-ban hivatalosan az európai ESO magas pontosságú HARPS spektrográffal felfedezett Proxima b nemcsak a hozzánk legközelebb található Naprendszeren kívüli planéta, hanem úgy tűnik, sokkal jobban hasonlít a Földünkre, mint azt korábban gondolták.

Az Astrofísica de Canarias intézet asztronómusa, Alejandro Suarez Mascareño vezetésével készített méréseket a svájci gyártású ESPRESSO készülékkel végezték, amely a HARPS-hoz viszonyítva háromszor pontosabb. A Proxima Centauri radiális sebesség-változásán alapuló megfigyeléseik során a korábban hitt, Földhöz viszonyított 1,3-szoros tömeggel ellentétben 1,17-szeres értékeket állapítottak meg.

A kérdés továbbra is az, vajon lakható-e a Proxima b? Bár 20-szor közelebb helyezkedik el a központi csillaghoz, mint a Föld a Naphoz, azonban a Proxima Centauri egy vörös törpe, így könnyen elképzelhető, hogy folyékony víz vagy akár szerves anyagok, esetlegesen élet is lehet az exobolygó felszínén. A feltételezések ellen szól azonban az a tény, hogy a Proxima b 400-szor több röntgensugarat nyel el, mint a mi bolygónk.

Christophe Lovis, a kutatást elkészítő UNIGE csillagásza elmondta, szerinte a halálos sugárzások ellen csak egy különleges összetételű atmoszféra védheti meg az égitestet.

„Ha létezik ilyen légkör, megtalálható-e benne az élethez nélkülözhetetlen oxigén? Milyen hosszú ideje állhattak fenn ezek a körülmények? Mindezekre a kérdésekre válaszokat kell találnunk, amire a RISTRETTO spektrométerrel képesek lehetünk. A Proxima b-ről visszaverődő fénysugarakat fogjuk vizsgálni a chilei 39 méteres hatalmas teleszkópunkkal.”

összegezte Lovis.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.