Rendkívül hatékonynak és biztonságosnak tűnik az egyik koronavírus-vakcina
A kínai Sinopharm gyógyszeripari cég által fejlesztésben lévő védőoltás erőteljes immunreakciót vált ki, miközben csak enyhe tünetek jelentkeznek az önkénteseken.
A kínai Sinopharm gyógyszeripari cég által fejlesztésben lévő védőoltás erőteljes immunreakciót vált ki, miközben csak enyhe tünetek jelentkeznek az önkénteseken.
Már legalább négy hónapja a kutatók a világ összes laboratóriumában éjt nappallá téve azon fáradoznak, hogy előállítsák a tökéletes védőoltást, amellyel emberek millióinak életét lehetne megmenteni.
Szerencsére már rengeteg vakcina-jelölt a tesztelési szakasz utolsó, harmadik fázisához érkezett, ahol több ezer embernek beadva bizonyíthatják az ellenszerek effektivitását és biztonságosságát. Jó hír lehet, hogy nem csupán egyetlen módszerrel, illetve hatóanyaggal kísérleteznek, hanem többféle megoldást is számításba vesznek.
A Kínai Nemzeti Gyógyszerészeti Csoport tulajdonában lévő Sinopharm kutatóinak készítménye az első, amely immunogén fehérjét használ fel, ami azt jelenti, hogy lényegében egy teljesen egészében gyengített vírusrészecskékből álló oltóanyagról van szó.
Mulligan elmondta, hogy a protein immunogének teljesen másak, mint a hagyományosnak mondható vakcinák – a legjobb példa erre a gyermekbénulás elleni védőoltás.
A Sinopharm kísérleteit két véletlenszerűen meghatározott placebocsoporttal végezték. Az első fázis során 96 egészséges felnőtt kapott alacsony, közepes és magas vakcinadózist a 0., 28. és 56. napon. Mellékhatások a 0. napon a résztvevők 20,8%-ánál, a 28. napon a 16,7%-ánál, míg az 56. napon a 25%-ánál alakultak ki, viszont csupán enyhe tüneteket éreztek magukon, úgymint hőemelkedést és az injekció beadásának nyománál lévő fájdalmat.
A placebocsoportnál az önkéntesek 12,5%-ánál jöttek létre mellékhatások – ebből tisztán látszik, hogy a védőoltás beadása szinte minimális kockázattal jár és teljesen veszélytelen. Az eredmények tehát rendkívül biztatóak, azonban a harmadik tesztszakasznak is sikerrel kell zárulnia, amelyet különös módon nem Kínában, hanem az Egyesült Arab Emirátusokban hajtanak végre 15 ezer résztvevőn.
Igaz, hogy az első és második fázisú klinikai tesztelések tökéletesen végbementek, ezekből sajnos nem következik egyértelműen az, hogy a végső stádiumú ellenőrzések is megerősíthetik a szer hatékonyságát, de jó előjelnek vehetjük, hogy eddig gond nélkül zajlottak a vizsgálatok.
Ne hagyd ki: