Rendkívül fontos az asztmás páciensek esetében a koronavírus elleni védőoltás felvétele
A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese szerint minden egyes súlyos asztmás betegnek igényelnie kell a covid elleni vakcinát, mivel náluk nagyobb eséllyel alakulhatnak ki életveszélyes szövődmények.
Dr. Tamási Lilla egyetemi tanár a Semmelweis Egyetem hivatalos weboldalán figyelmeztetett,
Az asztma kialakulásának pontos okai ismeretlenek, viszont az örökletes, genetikai adottságok nagy valószínűséggel szerepet játszanak, továbbá a betegség gyakoriságának emelkedésében a nagyvárosi életmód és a civilizációs ártalmak is meghatározó tényezők lehetnek.
„Az asztma az alsó légutak tartósan fennálló gyulladásos megbetegedése, melynek tünetei a fulladás, köhögés, nehézlégzés, a hörgőgörcs okozta sípolás, búgás a mellkas felett. Ezek gyakran csak a hajnali órákban vagy terhelés esetén jelentkeznek, ezért mondjuk azt, hogy az asztma egy változékony betegség, ahol tünetmentes és tünetekkel jelentkező periódusok váltják egymást” – magyarázta dr. Tamási Lilla.
A betegségnek eltérő súlyossági fokozatai vannak, a panaszok erősödését a légszennyezés, a pollenek és a vírusfertőzések is negatívan befolyásolhatják, mint ahogyan a pszichés stressz, a fizikai terhelés és az allergének is hozzájárulhatnak a tünetek romlásához.
„A jelenlegi járványhelyzetben a legfontosabb, hogy az asztmás beteg, aki elkapja a COVID-19 fertőzést, a megelőzést szolgáló, rendszeresen használandó belégző készülékét továbbra is alkalmazza” – tette hozzá Tamási.
Az asztmásoknál gyakran nehezen lehet felismerni a vírusfertőzést, mivel több tünet is megegyezhet és egybeeshet az alapbetegség tüneteivel, legyen szó éppen köhögésről, nehézlégzésről vagy mellkasi nyomásról. Magyarországon 15 ezer ember él súlyos asztmával. Ők azok, akiknél nem lehet teljesen tünetmentessé tenni a betegséget, időnként tablettás szteroidokra is szükségük van, és előfordul, hogy kórházi kezelésre szorulnak. Az elérhető gyógymódok – köztük a korszerű biológiai terápiák – hazai hozzáférhetősége óta azonban a súlyos betegek helyzete is sokat javult.