Rejtélyes zümmögést azonosított a NASA Voyager–1 űrszondája a távoli világűr mélyén
Ismeretlen eredetű zajra lett figyelmes a Naprendszerünk peremétől eltávolodott, a Földtől legmesszebb tartózkodó űrszonda.
A Voyager–1-et pontosan 44 évvel ezelőtt lőtték ki az univerzumba azzal a céllal, hogy megvizsgálja Naprendszerünk gázóriásait, azok holdjait, feladata végeztével azonban tovább folytatta útját, jelenleg pedig már a Naprendszertől is jócskán eltávolodott.
Nemrég kutatók olyan misztikus jeleket fogtak, amelyeket valószínűleg csillagközi gázok vagy plazmahullámok generálhatnak, és monoton, egyhangú, széles frekvenciájú zümmögésként hallatsznak – írta az Independent hírportál.
A felfedezés forradalmi lehet, hiszen eddig még egyszer sem sikerült ehhez hasonló szignálokat rögzíteni, így a csillagászok jobban megérthetik, milyen folyamatok játszódnak le a csillagközi térben található gázok formálódása és tágulása közben.
Az előzetes feltételezések alapján hőtágulás általi plazma-oszcillációról lehet szó, ezért a Voyager–1 űrszondát ráirányították a jelekre, így hamarosan kiderül, igazuk volt-e a NASA asztrofizikusainak.
James Cordes, a George Feldstein Intézet asztronómus professzora elmondta,
A Voyager–1 már közel 23 millárd kilométerre repked a Földtől, a csillagászok pedig minden másodpercben 160 bitnyi adatot tudnak fogni tőle, ami relatívek alacsony rátának mondható, hiszen kilövésekor még 21 kilobittel dolgozott.