Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rákgyilkos vírussal pusztíthatóak el az agresszív tumorok

Habár a koronavírus-járvány idején talán nehéz elhinni a parányi kórokozókról, hogy hasznunkra is válhatnak, a rákbetegségek gyógyításában azonban mégis segítségünkre lehetnek.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a koronavírus-járvány idején talán nehéz elhinni a parányi kórokozókról, hogy hasznunkra is válhatnak, a rákbetegségek gyógyításában azonban mégis segítségünkre lehetnek.

Az úgynevezett onkolitikus vírusok célzottan a ráksejteket támadják meg, azonban használatuk mindezidáig veszélyesnek bizonyult, ugyanis az immunrendszert ugyanúgy aktiválhatják és túlzott reakcióra késztethetik, ezért halálos következményekkel járhatna az alkalmazásuk. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Papíron az onkolitikus vírusok tökéletes kezelési módszernek számítanak, mivel finomhangolásukkal specifikusan ki lehet választani, éppen milyen típusú rákszöveteket fertőzzenek meg, ezáltal elkerülhetőek a kemoterápia és a sugárkezelés kellemetlen mellékhatásai.

Az emberi immunrendszer egy tökéletesen működő masina, ami kiszűri az összes betolakodót, köztük a vírusokat is, függetlenül attól, hogy éppen káros vagy hasznos kórokozóról van szó. A legfőbb probléma a vírus alkalmazásánál a szervezet túlzott immunválasza, a citokinvihar, ami egy szervleállást előidéző életveszélyes állapot.

A Science Translational Medicine tudományos lapban megjelent tanulmányban az Emory Egyetem és a Case Wester Reserve kutatói arról írtak, hogy egy különleges módon átprogramozott onkolitikus vírust hoztak létre, amit képtelen azonosítani az immunrendszer. Ezzel a lopakodó kórokozóval az áttétes rákszöveteket szinte maradéktalanul ki lehet irtani a szervezetből.

A kutatók három különböző részt találtak a gyakran használt adenovíruson, amelyhez a természetes immunoglobulin M (IgM) antitestek kapcsolódni tudnak. Ezen három régió módosításával az antitestek nem tudnak többé csatlakozni a kórokozóhoz, ezáltal az immunrendszer sem képes felismerni őket.

Az új eljárást laboratóriumi körülmények között egerekben elszaporított emberi tüdőráksejteken vizsgálták. Kiderült, hogy míg a megváltoztatott szerkezetű onkolitikus adenovírussal sikeresen elpusztították a tumorokat, addig a módosítatlan kórokozó esetében magasabb mortalitási ráta jelentkezett.

Mindezekből az következik, hogy a módszer hatásos lehet áttéteknél is, viszont ennek bizonyításához emberi kísérleteket is el kell végezni. Ha sikerrel feloldanák az technikában rejlő akadályokat, azzal egy vadonatúj, minden eddiginél sokkal hatékonyabb eljárást tehetnének le az asztalra a kutatók, amellyel örökre megváltoztathatnák a rákkezelés módját.