Radioaktív óceánok lehetnek a Neptunuszhoz hasonló exobolygókon
Csillagászok legújabb kutatásai szerint az úgynevezett mini-Neptunuszokon egészen más folyamatok játszódhatnak le, mint azt korábban gondolták.
Csillagászok legújabb kutatásai szerint az úgynevezett mini-Neptunuszokon egészen más folyamatok játszódhatnak le, mint azt korábban gondolták.
Ezek a planéták lényegében a Neptunusz gázóriás kicsinyített változatai a maguk mindössze 2,4-szeres földi átmérőjével. Mindez idáig azt feltételezték, hogy gázbolygókról lehet szó, nemrég azonban kiderült, vastag kőzetréteg és nagy mértékű radioaktivitással rendelkező tengerek lehetnek a felszínükön – számolt be róla a Laboratoire d’Astrophysique de Marseille kutatócsapata.
A The Astrophysical Journal Letters múlt havi számában megjelent publikációban két vadonatúj kategóriába sorolták az exobolygókat, amelyeket eddig egy csoportként kezeltek.
Az asztronómusok eltérő módszerekkel állapítják meg egyes exoplanéták sűrűségét, kémiai összetételét, valamint azt, egyáltalán van-e rajtuk atmoszféra. A mini-Neptunuszok esetében úgy hitték, az alacsony sűrűség és tömeg miatt vastag gázrétegű bolygókról lehet szó.
A hipotéziseik ellenére egyes ilyen bolygók magas nyomású és hőmérsékletű, szuperkritikus folyékony anyagokat tartalmazhatnak, melyek erőteljes üvegházhatásnak vannak kitéve. Az így kialakult óceánok szintén magyarázatot adhatnának a kisebb sűrűség és tömeg jelenségére.
Egy másik, az Astronomy and Astrophysics tudományos lapban közzétett tanulmány alapján a radioaktív tengerek sokkal kisebb, Földhöz hasonló exobolygókon is létrejöhettek, mivel ugyanolyan környezeti tényezők alakulhattak ki rajtuk, mint a mini-Neptunuszokon.
Természetesen még rengeteg számítással kell bizonyítaniuk elméletüket a tudósoknak, az viszont biztos, hogy az exoplanéták messze nem annyira unalmasak, hanem izgalmasak és változatosak nemcsak a csillagászok, hanem a laikusok számára is.