Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Putyin elkezdhette tesztelgetni Trumpot, amiért Ukrajna súlyos árat fizet

Putyin elkezdhette tesztelgetni Trumpot, amiért Ukrajna súlyos árat fizet

Putyin elkezdhette tesztelgetni Trumpot, amiért Ukrajna súlyos árat fizet
Unsplash/Pavel Egorov

Egy ismert biztonsági szakértő szerint Oroszország Vlagyimir Putyin vezetésével jelenleg azt tesztelgetheti, meddig mehetnek el Donald Trumpnál az ukrajnai háborúban.

Oroszország legutóbbi ukrajnai támadásai újabb fordulatot hoztak az ukrajnai háború alakulásában, és egyúttal komoly figyelmeztetést jelentenek, nemcsak Kijevnek, hanem Washington számára is. Michael Clarke védelmi és biztonsági elemző szerint Moszkva jelenleg Donald Trump amerikai elnököt teszteli azzal, hogy egyre intenzívebben támadja Ukrajnát. A Sky Newsnak nyilatkozva Clarke úgy fogalmazott: „A lehető legmesszebbre feszegetik az amerikai türelmet, és úgy tűnik, úgy gondolják, még van mozgásterük.”

Az ukrán védelmi minisztérium beszámolója szerint Oroszország az elmúlt napokban több mint ezer támadóeszközt vetett be. Ezek közül sok kamikaze drón, melyek célja, hogy kimerítsék az ukrán légvédelmet, aminek léte erősen függ a Nyugattól. Clarke szerint ezek a drónok úgy vannak kialakítva, hogy „réseket nyissanak” a védelemben, amelyeken keresztül a nagyobb pusztításra képes rakéták is célba érhetnek.

Ezen stratégia kettős célt szolgál: egyrészt fizikai károkat okoz az ukrán infrastruktúrában és katonai állásokban, másrészt pszichológiai nyomást gyakorol a lakosságra és annak vezetésre. Clarke azt mondja, „a Kreml ezzel azt üzeni Ukrajnának: a háború folytatódni fog, és egyre nehezebb lesz számukra”. A hosszú távú elhasználás stratégiája tehát mind katonai, mind politikai dimenzióban is érzékelhető.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a nemzetközi üzenetet

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a nemzetközi üzenetet sem, amit Oroszország ezekkel a támadásokkal küld. Elemzők szerint Moszkva azt is teszteli, hogy az Egyesült Államok meddig hajlandó támogatni Ukrajnát. Egyelőre azonban úgy tűnik, az EU összezár, és még több pénzt tervez befektetni a háborúba.

Az amerikai külpolitikai döntéshozók számára ez egyre élesebb kihívást jelent. Egyrészt fenn kell tartaniuk a szövetségesi elkötelezettséget Ukrajna irányában, másrészt mérlegelniük kell a saját nemzeti érdekeiket és belpolitikai szempontjaikat, amik néhol ütik egymást. Ha Oroszország valóban hatékonyan képes megosztani az amerikai döntéshozókat, az súlyos következményekkel járhat az európai biztonságra nézve is. Ez egy olyan forgatókönyv, amit senki sem akarhat, még az oroszok sem.

A következő hetek, hónapok kulcsfontosságúak lesznek abból a szempontból, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei milyen választ adnak erre a fokozódó nyomásra. Amennyiben nem sikerül hatékonyan reagálni, Moszkva könnyen úgy érezheti, hogy szabad kezet kapott, és tovább élezheti a konfliktust, nemcsak Ukrajnában, hanem a Nyugat egészével szemben.