Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Egy elemző szerint ez történne, ha Trump belökné Ukrajnát a busz alá

Egy elemző szerint ez történne, ha Trump belökné Ukrajnát a busz alá

Egy elemző szerint ez történne, ha Trump belökné Ukrajnát a busz alá
Unsplash/Vony Razom

Donald Trump egyre inkább kilépne az ukrajnai háborúból, addig Európa amerikai fegyvereket vásárolna Ukrajnának az oroszok ellen.

Az Egyesült Államok már korábban jelezte, hogy visszavonulna az ukrajnai háború aktív támogatásától, miközben Európa új stratégián dolgozik. A stratégia célja amerikai fegyverek megvásárlása és azok továbbítása Ukrajnának, ami egyúttal a következő lépés lehet az oroszok visszaszorítására.

A kontinens vezetői versenyt futnak az idővel, hogy fenntartsák Ukrajna védelmi képességeit, mely jelentős kihívásokkal jár. Mivel Európának nincsenek elegendő hadianyag-készletei és gyártókapacitása, mialatt az Egyesült Államok részéről újabb szállítmányokra már nem számíthatnak, egyre nagyobb támogatottságot élvez az a javaslat, hogy amerikai fegyverrendszereket vásároljanak, majd azokat Ukrajnába küldjék a háború miatt.

„Ha Trump nem hajlandó fegyvereket küldeni Ukrajnának, Európa megteszi helyette” – fogalmazott az ügyet ismerő egyik diplomáciai forrás.

Nyomás alatt a béketárgyalások

A Fehér Ház elutasította az európai szövetségesek kérését, hogy újabb szankciókkal növeljék a nyomást Oroszországra, ezzel kikényszerítve Vlagyimir Putyin elnöktől egy hosszabb tűzszünetet. Háttérinformációk szerint a Kreml időhúzásra játszik, és egy nyári katonai offenzívára készül Ukrajnában. Ennek egyik előszele lehetett a Kijevet ért támadások is, amik egyre intenzívebbek.

Trump az elmúlt héten külön is egyeztetett Putyinna, illetve több európai vezetővel, majd egyértelművé tette, hogy ez nem az ő háborúja. Hangsúlyozta, ez egy európai helyzet, annak megfelelően kell kezelni, és ismét elmondta, a háborúnak ki sem kellett volna törnie. A kijevi támadásokat követően rendkívül élesen kritizálta Putyint, akit őrültnek nevezett. Pár órával később a Kreml is reagált erre, tették ezt a tőlük megszokott higgadtsággal és kimértséggel.

„Ez egy európai helyzet. Európainak is kellett volna maradnia.” – Trump,

Trump kijelentette, „hátrébb lép”, ha nem történik előrelépés az orosz–ukrán tárgyalásokon, ami egyfajta ultimátum a részéről. A háttérben viszont az amerikai hírszerzés továbbra is megoszthat célzott információkat Ukrajnával, ami létfontosságú a hadműveletek tervezéséhez. Ezek az információk sokszor többet érnek, mint egyes fegyverszállítmányok.

Európai szankciók és fegyverhiány

A SCMP az elemzésében megemlíti, az Európai Unió újabb szankciós csomagon dolgozik, mely több mint húsz orosz bankot vághat le a SWIFT rendszerből, csökkentheti az orosz olaj árplafonját, valamint betilthatja az Északi Áramlat gázvezetékeket. Mindeközben a Biden-kormányzat által korábban jóváhagyott fegyverszállítmányok nyárra kimerülhetnek, Európa pedig a források hiányában nem képes elég gyorsan pótolni a hiányt, amivel az oroszok maximálisan tisztában vannak.

„Nem teljesen világos számomra, mennyire lenne súlyos következményekkel, ha az Egyesült Államok kivonulna, miközben nyitva hagyja annak lehetőségét, hogy Európa vagy Ukrajna amerikai fegyvereket vásároljon, és a hírszerzési együttműködés is folytatódjon” – mondta Andrew Weiss, a Carnegie Alapítvány alelnöke. „Ez nem ideális, de nem is a legrosszabb forgatókönyv, amitől sokan tartottunk.”

Patriot-rendszerek és a politikai kockázat

Zelenszkij elnök korábban jelezte, legalább 10 amerikai Patriot légvédelmi rendszert szeretnének vásárolni. Marco Rubio külügyminiszter szerint azonban a NATO-szövetségesek inkább saját területüket védenék ezekkel a rendszerekkel, mintsem Ukrajnának adják azokat. Samuel Charap, a RAND Corporation Oroszország-szakértője úgy látja, a jelenlegi védekező harcok és a hazai gyártású drónok miatt nem feltétlenül következne be katasztrófa, ha újabb amerikai támogatási csomag már nem futna be.

Ezzel szemben Charles Kupchan, a Külügyi Tanács elemzője azon a véleményen van, hogy Ukrajna csak az USA-tól kapott/vásárolt fegyverekkel válhat újra ütőképessé. „Az egyetlen módja, hogy Putyint rákényszerítsük a háború befejezésére, ha Ukrajna amerikai fegyverekkel válik újra ütőképes erővé.”

Kupchan szerint Trumpnak politikai érdeke is, hogy Ukrajna ne bukjon el. Ne feledjük, egy rendkívül értékes, ásványkincsekről szóló megállapodást kötött Ukrajnával, így távolról sem mellékes az USA szempontjából, mi történik a lelőhelyeken, azok kihez tartoznak.

„Trump tisztában van vele, hogy ha Ukrajnát a busz alá löki, és Oroszország eléri Ukrajna kapitulációját, az politikai katasztrófával érne fel számára. Ukrajna lehet Trump Afganisztánja, ha nem rosszabb.”