18+

A megtekinteni kívánt tartalom csak felnőtteknek ajánlott.

Elmúltál már 18 éves?

Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, miként befolyásolják a tudatot a pszichedelikus kábítószerek

Miközben több alkalommal is bebizonyították az LSD és a pszilocibin jótékony hatását, valójában olyan drogokról van szó, amelyek folyamatos szedésével visszafordíthatatlan károkat okozhatunk a pszichénknek.

...svg content...Unsplash
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Bázeli Egyetem kutatói 28 egészséges résztvevőn vizsgálták a két említett drog hatásait, akiknek nagyjából a fele életében egyszer sem fogyasztott pszichedelikumokat. Minden alany öt különböző tesztet teljesített: placebót, 100 és 200 mikrogramm LSD-t, illetve 15 és 30 milligramm pszilocibint kaptak.

Számos fiziológiai és szubjektív mérést alkalmaztak az egyes pszichedelikus élmények hatásának nyomon követésére. A vérnyomás, a pulzusszám és a testhőmérséklet mellett a kutatók rendszeres vérmintákat vettek, amelyekben olyan hormonokat követtek nyomon, mint például a kortizol és az oxitocin. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ezenfelül az agyból származó neurotrofikus faktor (BDNF) nevű molekula szintjét is nyomon követték, mivel korábbi tanulmányok eredményei alapján megállapították, hogy ez a neurogenézis hasznos markere lehet.

A szubjektív megváltozott tudatállapotok mérésére használt számozott skálán a két pszichedelikum közötti különbségek többnyire dózisfüggőek voltak: a legmagasabb tesztelt pszilocibin dózis a legmagasabb LSD adaghoz képest kissé alacsonyabb szubjektív hatásokat eredményezett.

Fiziológiai szempontból a két drog hatása csak minimális különbséget mutatott. Úgy tűnt, hogy a pszilocibin az artériás vérnyomás nagyobb mértékű emelkedéséhez vezetett, míg az LSD emelkedett pulzusszámot eredményezett, összességében azonban a kutatók szerint ezek az eltérések elhanyagolhatóak voltak.

Talán az egyik legérdekesebb felfedezés, hogy a tanulmány rendkívül hatékony „vakításról” számolt be, ami azt jelenti, hogy nagyon kevés alany választotta ki helyesen, melyik gyógyszert és dózist kapta, kivéve, amikor placebóban részesültek.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.