Polgármester: hamis biztonságérzetet adhat az első oltás után adott védettségi igazolvány
László Imre, Újbuda polgármestere szerint az első oltás utáni kiállított védettségi igazolványok hamis biztonságérzetet adhatnak az embereknek, mivel akkor még nem teljesen védettek a koronavírus ellen.
A Demokratikus Koalíció egészségpolitikusa az ATV Start című műsorában fogalmazott úgy, hogy az első oltás után még nem szereznek megfelelő védettséget az emberek, ezért az akkor kiadott védettségi igazolványok esetében fennáll a veszély, hogy sokan túlságosan ellazulnak.
A polgármester sok más ellenzéki politikushoz hasonlóan kritikával illette a kínai Sinopharm által fejlesztett koronavírus-vakcinát, elsősorban azon az alapon, hogy a kínai fejlesztő még nem hozta nyilvánosságra a legfontosabb vakcinafejlesztési fázis, a harmadik fázis kísérleti eredményeit.
A kormány már több alkalommal is védelmébe vette a kínai vakcinát, legutóbb Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter fogalmazott úgy, hogy a Sinopharm sok esetben nagyobb védettséget alakít ki, mint a sokat dicsért Pfizer-oltóanyag.
A kínai oltóanyag kapcsán korábban felmerült az is, hogy a nagyobb hatékonyság reményében akár egy harmadik dózisra is szükség lehet, melynek lehetőségét az Egyesült Arab Emírségekben már vizsgálni is kezdték. Gulyás a kormányinfón azonban úgy fogalmazott, hogy ez nem szükséges, a második dózis ugyanúgy védettséget ad.
László Imre az oktatási intézmények nyitásával kapcsolatban is megszólalt, melynek kapcsán kifejtette, hogy a politikának alá kell rendelni a döntéseket a szakemberek véleményeinek, akik viszont nem fogadták kitörő örömmel az iskolák, bölcsődék és óvodák újranyitását.
Maga Orbán Viktor is elismerte, hogy nem feltétlenül érzi a legjobb ötletnek az oktatási intézmények újranyitását, ám kihangsúlyozta, hogy Magyarország ebben az esetben WHO-s protokollokat követ, vagyis az újranyitásokat az oktatási intézményekkel kezdi.
Az újbudai polgármester azt is elmondta, hogy az önkormányzat 580 PCR-tesztet fog biztosítani a bölcsődei és óvodai dolgozóknak, valamint kiemelte, hogy a legutóbbi szűrések során négy teszt végződött pozitív eredménnyel.
László elmondta, hogy a XI. kerületben a szociális területeken, valamint óvodákban és bölcsődékben összesen 1249-en dolgoznak, akik közül 977-en regisztráltak és 878-an már az első dózis védőoltásukat meg is kapták.