Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Pentagon: Moszkva már nukleáris robbanófejjel ellátott légiharc-rakétát állított rendszerbe

Pentagon: Moszkva már nukleáris robbanófejjel ellátott légiharc-rakétát állított rendszerbe

Pentagon: Moszkva már nukleáris robbanófejjel ellátott légiharc-rakétát állított rendszerbe
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálatának felvételén orosz katonák egy BM-21-es Grad rakéta-sorozatvetővel tüzelnek ukrán állásokra egy meg nem nevezett helyszínen Ukrajnában 2025. március 20-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata

Az új fegyverként említett eszköz valószínűleg egy, már rendszerben álló nagy hatótávolságú levegő-levegő rakéta felújított változatát takarhatja.

Oroszország a nukleáris erőinek fejlesztése keretében egy új, nukleáris robbanófejjel felszerelt légiharc-rakétát rendszeresített – tudatta a The War Zone a Pentagon hírszerzési ügynöksége (DIA) által az amerikai törvényhozás, a Kongresszus számára készített jelentésének megállapítását. Kifejtik: az eszköz valószínűleg egy, már rendszerben álló nagy hatótávolságú levegő-levegő rakéta felújított változatát takarhatja. Az orosz besorolás szerint R-37M (NATO-kódja szerint AA-13 Axehead) rakétát eredetileg a kilencvenes évek elején a MiG-31 Foxhound nehéz elfogó vadászgépek számára fejlesztették ki.

Ám a jelenlegi, 2018-ban rendszeresített „M” változattal a Szu-30SM and Szu-35S vadászbombázókat, illetve az új Szu-57 ötödik generációs lopakodó vadászgépet is fel lehet szerelni vele. Mint írják, a típus fő erénye a nagyobb célpontok esetén akár a 230 kilométert is elérő hatótávolsága (az amerikai AIM-120D AMRAAM nagy hatótávolságú légiharc-rakéta hatékony hatótávolságát 180 kilométerre teszik), a hangsebesség hatszorosát elérő sebessége, illetve változatos célpontok elleni bevethetősége. A típus – a legújabb kínai fejlesztésekkel együtt – arra sarkallta az USA-t, hogy új, nagy hatótávolságú légiharc-rakétákat rendeljen meg – jegyzik meg a beszámolóban.

A Telex a The War Zone-ra hivatkozva azt írja, a nagy bombázóalakzatok kora már rég lejárt, ám egy területre ható légiharc-rakétának a lopakodó képességekkel rendelkező bombázók, a drón- és robotrepülő-rajok ellen lehet létjogosultsága. Az viszont rejtély, hogy Moszkva milyen megfontolások alapján látta jónak azt, hogy erre a célra nukleáris robbanófejet irányozzon elő.

A cikkben hozzáteszik: a nukleáris robbanófejet hordozó levegő-levegő rakétákat említő jelentés szerint egyébként Oroszország nagyjából 1550 stratégiai robbanófejjel és 2000 nem-stratégiai (azaz taktikai) robbanófejjel rendelkezik; azonban ezek bevetését a hírszerzés valószínűtlennek nevezi – azt az esetet leszámítva, ha a rezsim fennmaradása forog kockán.


Korábban arra is kitértünk, hogy Ukrajna szerint Oroszország egy egészen félelmetes fegyver tesztelésére készül. Korábbi ukrán jelentések alapján Oroszország újabb lépéssel fokozná a feszültséget Ukrajnával és a Nyugattal szemben, amire megvannak a szükséges erőforrásaik. Az ukrán katonai hírszerzés azt állította: az orosz hadsereg egy „kiképzési és harci” indítást hajt végre az RS-24 típusú interkontinentális ballisztikus rakétájával. Ukrajna szerint a kilövés célja nem csupán katonai gyakorlat, hanem egyúttal nyílt fenyegetést és erődemonstrációt is jelent.