Peking már a háborúra készíti katonáit
Hszi Csin-Ping kínai elnök a Shenzen Különleges Gazdasági Övezet (SEZ) megnyitásának negyvenedik évfordulója alkalmából tartott egy körutat Guangdong tartományban, ahol nem sok jót sejtető szavakkal bíztatta katonáit.
Hszi Csin-Ping kínai elnök a Shenzen Különleges Gazdasági Övezet (SEZ) megnyitásának negyvenedik évfordulója alkalmából tartott egy körutat Guangdong tartományban, ahol nem sok jót sejtető szavakkal bíztatta katonáit.
A 2020-as évben is folytatódott Kína és az Egyesült Államok „se veled, se nélküled” jellegű kapcsolata, ám a konfliktusok továbbra is élezettek. A kereskedelmi háború csillapodott az elmúlt időkben, és úgy tűnik, az amerikai nemzetbiztonsági kockázatnak minősített TikTok kapcsán is kezdenek egyezségre jutni, ám továbbra sem felhőtlen a viszony.
A két nagyhatalom kapcsolatában idén is voltak sarkalatos fordulatok. Nem segítette a kapcsolat javulását az amerikai álláspont, mely elsősorban azt feszegette, hogy a kínai vezetésnek szerepe lehet a koronavírus-járvány kitörésében és világjárvánnyá válásában, Trump elnök és külügyminisztere még szándékosságot is feltételezett néhány korábbi kijelentésében.
Másik nagy ütközőpontnak pedig az Egyesült Államok és Tajvan között felújult viszony tekinthető, ugyanis a két fél megerősítette egymás között a védelmi együttműködést. Ez pedig belezavar Peking külpolitikai ambícióiba, az „egy Kína” elmélet megvalósításába, melynek kereteiben Tajvant és Hongkongot még szorosabb gyeplőre fogná a központi hatalom.
Az utóbbi konfliktus pedig a Tajvani-szorosban tetőzik igazán, ahol már Peking megerősítette a jelenlétét, növelve ezzel a feszültséget a két nagyhatalom között. Sem Washington, sem Peking nem nézi jó szemmel, hogy a másik mit csinál, ezért egyre nagyobb a hadi készültség, bár védelemi szakértők szerint még nem kell egy háborútól tartani.
Kína vezetője, Hszi Csin-Ping ugyanakkor nem bízza a véletlenre a dolgot, és a SEZ megalapításának jubileumi évfordulója alkalmából meglátogatta a Guangdong tartománytól keletre található Shantou közelében lévő katonai bázist, amely elsősorban a kínai haditengerészet állományának ad otthont. Hszi teljes készültséget vár a hadseregtől, melyet kifejezésre is juttatott:
„Fel kell készülni arra, hogy bármelyik pillanatban egy sokoldalú és gyors választ tudjunk adni az összes régióban. Arra kell felkészülni, hogy bármelyik pillanatban háború lehet, erre kell átcsoportosítani az összes figyelmet és energiát. Úgy kell edzeni, hogy harcra készültek, meg kell emelni az edzettség színvonalát is” mondta katonáinak a vezető.
Hszi – aki egyébként a Központi Katonai Bizottság elnöke is – elmondta a tengerészeinek, hogy fel kell vállalniuk a körükben álló legfontosabb felelősséget, és meg kell védeni Kína területét, területi integritását és szuverenitását, valamint az ország nyílt vízi érdekeit. Ennek kapcsán a South China Morning Post megjegyzi, ez egy egyértelmű utalás Tajvanra és a Dél-kínai tengeren uralkodó helyzetre.
Zsao Lijian, a külügyminisztérium szóvivője pedig már korábban is jelezte, hogy az USA és Tajvan között egyre szorosabbá váló védelmi együttműködést Peking sem fogja annyiban hagyni, és felszólították Washingtont, hogy azonnal hagyjon fel a tajvaniak fegyverrel való ellátásával, és a katonai ügyletek megkötésével.
Shantou egyébként amellett, hogy katonai bázisnak ad helyet, Kína egyik fontos különleges gazdasági övezetének tekinthető, mely számos tech cég székhelyének ad otthont. Látogatási során Hszi Csin-Ping hangsúlyozta is az ilyen övezetek fontosságát, és elmondta, hogy a jövőben is fognak ilyeneket nyitni, hogy „megvalósuljon a modern és virágzó Kína eszménye”.