Pazar felvételek készültek a Mars különös alakú holdjáról
A vörös bolygó természetes szatellitje a NASA fényképein mutatta meg magát.
A vörös bolygó természetes szatellitje a NASA fényképein mutatta meg magát.
Az amerikai űrügynökség Mars Odyssey szondája 2001 óta kering a Mars körül, azóta szinte napi rendszerességgel küldi a fotókat a központba. A legutóbbi missziója során a Phobost kapta lencsevégre az infravörös kameráival, mely után rég nem látott részletességben figyelhetjük meg a furcsa hold felszínét.
Az első kép még tavaly december 9-én készült, azonban csak most jutott el a Földre. A Phobos felületét vizsgálva lőtte a Mars Odyssey a fotót, amelyen tökéletesen kivehető a hold szabálytalan formája. A hőmérsékleti viszonyokat tükrözve különböző színekben pompázik a vörös bolygó kísérője.
A másik képet március 27-én készítette a szonda, amikor a Phobos éppen a Mars árnyékából tartott kifelé, melynek hatására a hold egyik féltekén óriási hidegek, a másik részén pedig már forróbb hőmérsékleti körülmények alakultak ki.
A fantasztikus felvételeknek köszönhetően a csillagászoknak lehetőségük nyílik jobban megismerni a rejtélyes Phobos történetét és szerkezetét. Az asztronómusok úgy gondolják, hogy a Deimosszal együtt mindkét hold igazából egy aszteroida lehet, amelyek a Marssal való ütközés után a gravitációs erők hatására bolygó körüli pályára álltak.
Néhányan azt feltételezik, a Marsnak több százmillió évvel ezelőtt kőzetekből és kozmikus porból álló gyűrűi lehettek, a holdjai pedig éppen ezekből formálódhattak.
A képek analízisét már elkezdték és hamarosan választ kaphatunk arra, pontosan melyik hipotézis állja meg a helyét a tudományos életben. A Mars Odyssey-t eredetileg a vörös bolygó feltérképezésére álmodták meg, azonban a projekt elhúzódott és átálltak a holdak vizsgálatára.
Kapcsolódó hír: