Övsömör elleni oltáson dolgozik a BioNTech és a Pfizer
A Pfizer és a BioNTech megállapodott harmadik közös mRNS-projektjükről, ami egy kísérleti övsömör elleni vakcinához kapcsolódik, ismét kibővítve ezzel a közös együttműködést.
A partnerek arra számítanak, hogy az új vakcina humán kísérletei az év második felében kezdődnek majd meg – jelentették közleményükben. A Pfizer a BioNTech-nek 225 millió dollárt fizet előre az mRNS-technológiája használatáért.
A megállapodás részeként a BioNTech 25 millió dollárt fizet a Pfizer-nek az antigénekkel kapcsolatos kutatásainak felhasználásáért. A német vállalat emellett akár 200 millió dollárt is kaphat mérföldkő kifizetés formájában, valamint részesedést a nyereségből – tudhatjuk meg a Bloomberg cikkéből.
Ha pedig sikerrel járnak, a Shingrix-szel fog versenyezni a vakcinájuk, ami jelenleg a legnépszerűbb GlaxoSmithKline oltóanyag. A Pfizer és a BioNTech szerint így lehetőség nyílik egy kevés mellékhatással rendelkező versenytársra, amelyet világszerte hatékonyabban tudnak majd előállítani.
2018-ban kezdődött a két cég közötti partnerség, méghozzá egy kísérleti influenza elleni oltáson végzett munkával, majd 2020-ban a koronavírussal kapcsolatos együttműködéssel folytatódott.
Az övsömör akkor lép fel, amikor a bárányhimlőt okozó varicella-zoster vírus évekig vagy évtizedekig alvó állapotban van, majd újra aktiválódik a szervezetben. Kiütéseket okozhat, amik hosszú távú fájdalommal és szövődményekkel járhatnak, főképp az idősebb vagy immunhiányos emberek körében.