Őssejtek átprogramozásával állítható meg a kopaszodás?
Kísérleti egereken elvégzett őssejtterápia során bebizonyosodott, hogy a kopaszodó rágcsálók szőrméje mintegy 80 százalékban visszanőtt.
A japán RIKEN központ által elvégzett kutatás során a Takasi Cuji által vezetett tudóscsapat azt szerette volna kideríteni, az őssejtek miként segíthetik elő a hiányzó szőrzet regenerálódását.
Az emlősöknél egy természetes ciklusnak köszönhetően nő ki a szőrzet, ami később kihullik, majd ismét felbukkan, ezért egy sikeres hajpótló-terápia alapját mindenképpen a reciklálódó hajszálak jelenthetik.
A kutatók ennek apropóján egerek bundáját és bajszát több mint 220 alkotóelemből álló NFFSE-táptalajon tesztelték. Rájöttek, hogy az NFFSE-ben létrejött hajhagymák 81 százaléka három cikluson keresztül normális hajszálakat generált, míg más táptalajokon mindössze egyetlen ciklust figyeltek meg 79 százalékos hajhagymatermeléssel.
Kutatók továbbá azt is kimutatták, hogy az úgynevezett Itgβ5 fehérje őssejtek külső burkára való hozzáadásával serkenteni lehet a haj növekedését.
„Megállapítottuk, hogy a szőrtüszők nagyjából 80 százaléka elérte a három hajciklust abban az esetben, amikor Itgβ5 proteint genetikailag módosítva juttattunk be a szőrtüszők csíráiba. Ezzel szemben a hajhagymák alig 13 százaléka érte el a három ciklust ezen molekula jelenléte nélkül” – magyarázta Makotó Takeó, a tanulmány társszerzője.
Következő lépés az lesz, hogy klinikai kísérletekkel embereken is megvizsgálják az eljárást. Ha sikerrel járnak, akkor komoly áttörést érhetnek el az orvostudomány ezen kényes területén, reményt adva több millió kopaszodó férfinak és nőnek szerte a világban.