Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ezek az országok néptelenedhetnek el a klímaváltozás hatására

Ezek az országok néptelenedhetnek el a klímaváltozás hatására

placeholder

Miközben Olaszországban áradások, Görögországban pedig erdőtüzek pusztítanak, joggal merülhet fel a kérdés bennünk, mit tartogathat még számunkra a globális felmelegedést előidéző éghajlatváltozás.

Az állatvilágot főként Ausztráliában, Dél-Afrikában, illetve az Amazonas mentén érintheti a klímaváltozás, azonban arról nem mindig esik szó, hogy emberek esetében milyen változások történhetnek, és mely régiók válhatnak élhetetlenné.

Az Euronews riportjából megtudhattuk, mely jelenségek fenyegetik az országokat, illetve mely államokat veheti célkeresztbe a globális felmelegedés.

Maldív-szigetek

Fotó: Unsplash

Ha minden a jelenlegi tendenciák szerint alakul, akkor 2050-re elnéptelenedhetnek a manapság kedvelt turisztikai célpontoknak számító szigetek.

Haitin, Fidzsin és a Fülöp-szigeteken kívül leginkább a Maldív-szigetek lakói lehetnek érintettek, mivel a korallszigeteinek jelentős része csupán harminc centiméterrel tengerszint fölött fekszik, ezáltal a legkisebb vízemelkedésnek is katasztrofális következményei lehetnek.

A jövőbeni áradások miatt több tízezren költöztek át Hulhumaléra, ami egy mesterséges sziget a térségben, melyet két méterrel a tengerszint fölé építettek annak érdekében, hogy át tudják vészelni a monszun időszakokat, ám ez sem lehet elég, az elkövetkező évtizedekben 200 ezren hagyhatják el az országot.

Egyesült Arab Emírségek

Fotó: Unsplash

Az átlagos nyári hőmérsékletek a sivatagos részeken 50 fok köré eshetnek, esőt pedig csak a legritkább esetekben láthatnak a helyiek, így a főváros, Abu Dhabi 2070-re a túlhevülés miatt lakhatatlanná válhat.

Az Arab-öböl országaiban a magas páratartalom és az állandó kánikula miatt szenvednek a lakosok, a helyzet pedig addig súlyosbodhat, hogy a meleget legjobban bíró emberek képtelenek lesznek fennmaradni ezekben a térségekben, így elköltöznek máshová.

A tartós hatvan fok fölötti hőmérsékletet tíz percnél tovább az emberek nem tudják elviselni, azonban előfordulhat, hogy a hőmérő higanyszála alulról nyaldoshatja ezeket az értékeket, ami súlyos jövőképet vetít előre.

Japán

Fotó: Unsplash

Tájfun, fölcsuszamlás, hőhullám, villámárvíz – az elmúlt években mind elfordult Japánban, emberéleteket követelve.

A Jebi tájfun például 11 milliárd eurónyi értékben okozott károkat az országban, sokan ezért örökre elhagyták otthonaikat, és az extrém időjárási jelenségek várhatóan a jövőben sem kerülik el az országot.

Szudán

Fotó: MTI/EPA/Maruan Ali

A világ egyik legszegényebb országát óriási aszályok és szárazságok sújtják, már öt éve is rendkívül rossz volt a helyzet az afrikai államban, azóta a szituáció tovább romlott.

Michelle Yonetani, a Belső Elvándorlást Megfigyelő Központ vezető tanácsadója elmondta, azok a közösségek, amelyek már eleve nagyon sebezhetők, már most is szenvednek az elszegényedéstől és olyan területeken élnek, amelyeket az éghajlatváltozás érinthet, megküzdési mechanizmusaik határára kerülnek:

A szárazság súlyosbítja az elsivatagosodást, amely az északi régió szavannaövezetét érinti – így a terjeszkedő sivatagok miatt egész falvakat telepítenek ki.”

Szudánban a lakosság több mint 80 százaléka vidéken él mezőgazdaságból, és mivel képtelenné válnak az önfenntartásra, így nem marad más választásuk, csakis a kivándorlás.

Szudánban található egyébként a kontinens legnagyobb állatállománya, ami szarvasmarhákból, juhokból, kecskékből és tevékből tevődik össze, és ha ez az ökoszisztéma felborul, azzal az egész észak-afrikai térség élhetetlenné válhat.